Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Realitní trh čeká letos strmý růst

Česko

Investoři chystají nákupy kancelářských a obchodních budov v Česku. Očekává se, že celkové investice do oboru vzrostou čtyřnásobně.

PRAHA Až 48 miliard korun, tedy dvě miliardy eur utratí letos investoři za nákup komerčních nemovitostí v Česku. Je to čtyřikrát více než loni. Prognózu uvádí Investment Atlas, který včera na světovém veletrhu nemovitostí MIPIM v Cannes zveřejnila nadnárodní realitní společnost Cushman & Weakefield. Každoročně vydávaný atlas vychází z aktuálních záměrů světových investorů.

„V Česku očekáváme objem obchodů v rozmezí 1,5 až dvě miliardy eur. Připravuje se několik velkých transakcí, například prodej části portfolia logistických parků developera VGP, které mohou výslednou sumou výrazně zahýbat,“ uvedl pro LN James Chapman, vedoucí investičního týmu české pobočky Cushman & Wakefield.

Loni se v Česku prodaly komerční nemovitosti za 480 milionů eur. V této sumě jsou zahrnuty prodeje kanceláří, nákupních center, skladových a průmyslových areálů. Pokud by se do realitních obchodů zahrnuly i prodeje hotelů, rezidenčních projektů či pozemků, jak to dělá například realitní poradenská společnost King Sturge, pak loňské transakce dosáhly 600 milionů eur.

Razantní zvýšení investic do nemovitostí letos předpokládá i realitní poradenská společnost CB Richard Ellis. Ta v Cannes zveřejnila průzkum, v němž 350 investorů odhalilo své akviziční plány. Třetina z nich zamíří do Německa (loni to bylo 18 procent), čtvrtina do střední Evropy, hlavně do Česka a Polska (loni to bylo 16 procent).

„Očekáváme, že částka investovaná v Česku do nemovitostí letos výrazně překročí miliardu eur,“ odhadla Katarína Turňová z pražské kanceláře CB Richrad Ellis.

Pokračování na straně 16

Realitní trh čeká letos strmý...

Dokončení ze strany 13

Investice v Česku by podle Chapmana měly směřovat hlavně do nákupních center, logistických areálů a kanceláří. „Pokud se trhu bude dařit, budou se investoři zajímat i o nemovitosti zahrnující maloobchodní prostory a kanceláře a také o hotely,“ dodal Chapman.

Investice by mělo táhnout zejména oživení výstavby kanceláří. Pokud by se odhad vyplnil, šlo by o druhou nejvyšší hodnotu v historii země a znamenalo by to zřejmě konec realitní krize.

Zatímco loni se v Praze postavilo 59 tisíc čtverečních metrů kanceláří, letos se má dokončit dvojnásobek, celkem 103 tisíc čtverečních metrů v deseti projektech. Praha přitom představuje čtyři pětiny českého trhu.

Mezi největší projekty patří Main Point Karlin s plochou 25 700 čtverečních metrů, který ale zatím není na prodej. Patří pojišťovně Kooperativa, která tam přestěhuje své sídlo. Jako součást nákupního centra Harfa staví developer Lighthouse Group kanceláře Harfa Office Park s plochou 20 tisíc čtverečních metrů, firma Immorent v Karlíně staví druhou fázi kanceláří Futurama, kde vznikne 16 tisíc čtverečních metrů kanceláří.

Na celém světě se podle Investment Atlas letos čeká desetiprocentní růst realitních investic na 485 miliard eur. To je zhruba 11,7 bilionu korun čili deset státních rozpočtů Česka. Nejvíce, 200 miliard, má směřovat do Číny, investice za 95 miliard eur do USA a za dalších 55 miliard eur do Velké Británie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!