Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Reálné mzdy: růst, či pád?

Česko

Studie Eurofoundu tvrdí, že pokles činí 1,3 %. Podle odborářů naopak mzdy vzrostly

PRAHA Včera zveřejněná studie evropské nadace Eurofound rozhněvala české odboráře a zmátla odborníky. Podle ní totiž loňská reálná mzda u zaměstnanců s kolektivní smlouvou klesla o 1,3 procenta. Tuzemské údaje však vždy ukazovaly na růst reálných mezd.

„Je tam hrubá chyba v propočtech. Budeme chtít, aby to uvedli na pravou míru,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle odborů totiž reálné mzdy loni rostly a Eurofound touto informací poškozuje a degraduje práci sociálních partnerů uzavírajících kolektivní smlouvy.

„Je to nereálné číslo. Je tam početní chyba, které nerozumíme,“ řekla Helena Čornejová, vedoucí sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS. Odbory podle ní tuto nesrovnalost řeší ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. „V pondělí napíšeme Eurofoundu dopis a budeme po nich žádat opravu chybných údajů,“ řekla Čornejová.

Podobně udiveně se na čísla Eurofondu dívá i Český statistický úřad. „Porovnání roku 2007 s rokem 2006 neukazuje na pokles, ale samozřejmě naopak na růst,“ uvedl Ladislav Pištora, mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle údajů úřadu činila v loňském roce průměrná mzda zaměstnance s kolektivně vyjednanou smlouvou 24 603 korun a byla o 1699 korun vyšší než v roce 2006.

Procentní nárůst nominální mzdy tedy loni činil 7,4 procenta. Pokud toto číslo očistíme o loňskou inflaci, která činila 2,8 procenta, vyjde nám růst reálné mzdy ve výši 4,6 procenta.

I čísla ministerstva práce a sociálních věcí, na která se odkazuje jak ČSÚ, tak studie Eurofoundu, hovoří o nárůstu nejen nominálních, ale i reálných mezd.

Z analýzy dat získaných z kolektivních ujednání o mzdách vyplývá, že v loňském roce vzrostla nominální mzda v průměru o 4,2 procenta a reálná o 2,4 procenta.

Jak se tedy Eurofound dopracoval ke svým číslům? To v tuto chvíli nikdo přesně neví. Může se jednat o početní chybu nebo prostě o výrazně odlišně nastavenou metodiku. „Může to být způsobeno tím, že průzkum byl prováděn jen na určitém segmentu podniků,“ řekla Markéta Šichtařová, analytička firmy Next Finance. Podle ní se tak kvůli odlišné metodice rozcházejí například údaje o nezaměstnanosti od statistického úřadu a ministerstva práce a sociálních věcí o jeden procentní bod.

„Ke zkreslení mohlo také dojít tím, že výrobní podniky postupně zvyšují návaznost odměny na produktivitu,“ řekl Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. V takovém případě totiž fixní část mzdy roste pomaleji a celkově vyšších nárůstů je dosaženo bonusy.

„Nikdo si zatím na naše čísla nestěžoval. Máme síť lokálních korespondentů, kteří nám dodávají potřebná data,“ řekl na dotaz LN Mans Martensson, mluvčí Eurofoundu. Dodal, že si k možné chybě v části studie týkající se České republiky vyžádá další informace a zjistí, zda vůbec a kde došlo k pochybení.

Je tam chyba v propočtech Budeme chtít, aby to uvedli na pravou míru.

***

Průměrný růst mezd pracovníků, jejichž platy jsou závislé na kolektivní smlouvě

* Poznámka: S údaji nadace

nesouhlasí Českomoravská

konfederace odborových svazů

(ČMKOS). Podle ní mzdy těchto

zaměstnanců v Česku v roce 2007

s odkazem na Český statistický

úřad v reálném vyjádření naopak

vzrostly o 4,6 procenta.

Autor: