Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Rebelie ruské opozice? Jen gesto

Česko

Poslanci opozičních stran opustili na protest ruskou dumu. Po dvou dnech ale „přišli k rozumu“

MOSKVA/PRAHA Poslanci tří ruských opozičních stran zastoupených ve Státní dumě se tento týden odhodlali k nebývale rezolutnímu projevu nesouhlasu. Na protest proti údajně zmanipulovaným komunálním volbám, které se uskutečnily v ruských regionech minulý víkend, opustili ve středu zasedací sál a bojkotovali jednání. Ani 135 „vzbouřenců“ ale nemohlo dumu paralyzovat. V sále totiž stále zůstávalo 315 poslanců vládní strany Jednotné Rusko. Vzpoura navíc trvala necelé dva dny.

Předpovědi některých ruských politologů, že se schyluje k revoluci, tak zůstaly nenaplněny. Včera se do sálu vrátili jak členové Spravedlivého Ruska, tak i liberální demokraté. Komunisté ještě čekají na jednání s prezidentem. Z Kremlu jim prý ale v mezičase přišel ostrý vzkaz. „Je to stejné, jako s teroristy – na vydírání přistoupit nelze,“ řekl novinářům nejmenovaný zdroj v prezidentské administrativě.

Rebelie řízená shora?

Přesto analytici hodnotí události tohoto týdne jako významné, protože malé strany po dlouhé době projevily schopnost solidární spolupráce. Objevily se ovšem i spekulace, že vzpouru si „objednal“ Kreml.

Známý politolog Stanislav Bělkovskij tvrdí, že jde o součást plánu prezidenta Dmitrije Medveděva na omezení moci premiéra Vladimira Putina. Bělkovskij se domnívá, že prezident chce vytvořit druhou velkou stranu, která by mohla konkurovat Jednotnému Rusku a vytvořila pro Medveděva příznivou půdu pro účast v prezidentských volbách v roce 2012.

K opuštění sálu vyzvali ve středu jindy loajální liberální demokraté v čele s nacionalistou Vladimirem Žirinovským. Ten požadoval odstoupení předsedy ústřední volební komise Vladimira Čurova. „Odejde s ostudou, infarktem a mrtvicí,“ prohlásil.

K Žirinovskému se pak přidali komunisté a Spravedlivé Rusko, jehož předseda Andrej Mironov patří jinak k Putinovým obdivovatelům. Tentokrát ale i on vyslovil nespokojenost s tím, jak byly volby organizovány. Navíc prohlásil, že Jednotné Rusko má tak výsadní postavení, že „ztrácí cit pro realitu“. Protestní postoj ovšem vydržel Mironovovi jen do včerejška, kdy dal poslancům své strany pokyn k návratu do sálu.

Komunální volby, které se konaly 11. října, skončily totálním vítězstvím Putinovy strany Jednotné Rusko. Například v moskevské radě usedli její členové do 32 z celkových 35 křesel. Tři zbývající místa obsadili komunisté.

Podle opozice volby do moskevské dumy zmanipuloval starosta metropole Jurij Lužkov a měl by za to nést i zodpovědnost. Ten ale zcela bez obav odjel na dovolenou, čímž dal podle komentátorů najevo „bezvýznamnost a bezmocnost opozičních stran“, kterými očividně pohrdá nebo ví, že vše bylo předem dohodnuto na nejvyšších místech. Ostatně ruští novináři také celou „dvoudenní vzpouru“ v dumě překřtili na „protest rebelů řízených shora“.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN