Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Rebelie v ODS končí. Jen navenek

Česko

Podobu kabinetu Nečasovi posvětil poslanecký klub i grémium občanských demokratů

PRAHA Když se většina občanských demokratů ve středu podívala na internet, byla podobou rozdělení resortů i jejich obsazením zaskočena. Na premiéra Petra Nečase se valila kritika snad ze všech regionů. Za to, že přenechal důležitá reformní ministerstva TOP 09, proto, že „pustil“ vnitro i finance, i za to, že se ministry stali lidé, se kterými se nepočítalo. Nebo se ti, s nimiž se naopak počítalo, ocitli úplně jinde. A navíc se to dozvěděli na poslední chvíli.

Včera ale výsledky dohody potvrdilo jak grémium strany, tak poslanecký klub. V obou případech takřka jednomyslně.

„Prskali“ téměř všichni a ve všech regionech. Ovšem s jednou podmínkou: stěžovat si budou, ale jen při zachování anonymity. Jakmile měli kritizovat vlastní vyjednávače otevřeně, uchýlili se i ti nejrozhořčenější k obvyklé formulce: „bez komentáře“, či „je to odpovědnost Petra Nečase“.

Premiér a šéf občanských demokratů sice potvrzoval, že výhrady zaznamenal, ale vysvětloval to tím, že po žádném koaličním jednání nevládla ve straně úplná spokojenost. A předpovídal, že příslušné orgány ODS koaliční dohodu včetně rozdělení postů potvrdí. Včerejšek mu zatím dává jasně za pravdu.

Už ráno dohodu stvrdilo grémium ODS. Jednomyslně. „Sestava vlády vychází z reálných výsledků voleb. Jde mi o to, aby kabinet jako celek dobře fungoval. ODS přijala největší míru odpovědnosti za další vývoj v zemi. Narušit, nebo dokonce ohrozit koaliční jednání nekorektními požadavky by bylo popřením role, kterou máme hrát, a skutečným projevem slabosti,“ napsal poté Nečas do společného tiskového prohlášení.

Žádné větší drama se nekonalo ani na jednání poslaneckého klubu. Předevčírem přitom i někteří oslovení poslanci – opět pod podmínkou zachování anonymity – tvrdili, jak to na klubu Nečasovi „vytmaví“ a podrobí ho nelítostné kritice. Ani k tomu ale nedošlo.

Nejvýrazněji podle informací LN vystupoval s kritikou bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc. Právě on měl být tím jediným, kdo nakonec nepodepsal společné prohlášení klubu. Ověřit to šlo stěží. Ti, kteří mluvili, jmenovat nechtěli. „Hlasování bylo s výjimkou jednoho hlasu jednomyslné,“ řekl Nečas. „Je to úplně přirozené a považuji to za standardní důsledek koaličního vyjednávání,“ reagoval na kritiku.

Poslankyně a poslanci vesměs řekli, že jednání na klubu už bylo klidné. Byť řada z nich stále připouštěla, že je kvůli rozdělení postů naštvaná. Avšak, pochopitelně, pouze pod podmínkou, že nebude uvedeno jejich jméno. „Vyklidili jsme prostor reformním snahám. O všem ještě musíme diskutovat na výkonné radě, včetně jmen,“ řekl jeden z nich.

„Moc odvážlivců v tomto smyslu mezi námi není. Ale hlavně jsme se domluvili, že je v našem zájmu, abychom demonstrovali jednotu,“ dodal.

Termín jednání výkonné rady ještě nebyl stanoven. Podle informací LN by se na něm ale mohla případná „rebelie“ přetavit maximálně do snahy o to, aby Nečas ještě zvážil jmenování Ivana Fuksy, bývalého náměstka ministra financí Miroslava Kalouska, do čela resortu zemědělství.

A aby Nečas nahradil Fuksu někým jiným. S tím by pravděpodobně členové výkonné rady nemuseli mít problém. Ovšem zřejmě pouze tehdy, kdyby to šlo navrhnout a odhlasovat anonymně.

***

Nejvýrazněji podle informací LN vystupoval s kritikou bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc. Právě on měl být tím jediným, kdo nepodepsal společné prohlášení klubu.

Autor: