Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečas se s námi nebaví, říká rebelující poslanec Úlehla

Česko

  16:35
PRAHA - Zlínský rebelující poslanec ODS Tomáš Úlehla si nedovede představit, že by hlasoval pro další zvyšování DPH. Podle něj je hloupé s takovým zákonem spojovat důvěru kabinetu. V problémech je podle něj předseda občanských demokratů také proto, že poslancům ODS předkládá dohodnuté zákony ke schválení bez diskuze.

Exslanec ODS Tomáš Úlehla foto: ČTK

Co Petr Nečas ve vztahu k členské základně ODS dělá špatně?
Má v genetické výbavě, že nejraději spoléhá sám na sebe. Samozřejmě rozhodnutí, která projedná s koaličními partnery, a u kterých my poslanci nejsme, jsou někdy problematická. Na poslaneckém klubu už nám je pak v podstatě jen předloží ke schválení.

ČTĚTE TAKÉ:

To se tedy stalo i v případě daňového balíčku?
Už před dvěma měsíci jsem na sociální sítě psal, že milionářskou daň nikdy nepodpořím. Byl bych moc rád, kdyby se stala minulostí, protože se domnívám, že trestat úspěšné by pravicová strana neměla. Naše skupina, která ctí konzervativní zásady Občanské demokratické strany nezvyšovat daně, už měla společnou schůzku.

Vaší skupinou myslíte vás šest poslanců, kteří jsou proti zvyšování daní?
Ano. Ale my všichni nemáme úplně stejný názor. Ovšem názor na zvyšování DPH je myslím napříč všemi šesti požadavky každého z nás. Nechceme vysílat další signál našemu elektorátu i občanů, že příjmy na straně státu hledáme jen dalším zvyšováním daní. Osobně mi vadí i zvyšování daňové zátěže pracujících důchodců, ale nejsem daňový expert, naprosto bych se spokojil s tím, pokud by nedošlo ke zvýšení DPH. Svou roli bych takto považoval za úspěšnou.

Takže na tzv. milionářskou daň byste případně kývl?
Kdyby se to vrátilo do druhého čtení, byl bych zásadně proti. Ale tu daň si ještě dovedu představit, protože těm úspěšným tohle ještě dokážeme vysvětlit. Horší to je vysvětlovat těm, kteří živoří.

Pan ministr Kalousek se netváří, že by vaší skupině chtěl ustupovat. Zákon chce předložit znovu ve stejné podobě a premiér Nečas chce jeho schvalování spojit s důvěrou svého kabinetu. Co když k vyjednání kompromisu nedojde?
Pokud by se zákon nezměnil vůbec v ničem, a přesto by ho spojili s důvěrou vlády, je velká pravděpodobnost, že já bych ze své pozice neuhnul. Je na vládě a premiérovi, zda hlasování spojí s důvěrou. Pokud spojí, riskují, že to bude jejich derniéra.

Podle vás je spojení s hlasováním o důvěře zbytečné?
Naprosto. Myslím, že je to vyjednatelné. Nejsme v tak hrozné ekonomické situaci, aby neschválení zvýšení daní ohrozilo ekonomiku našeho státu

Pan ministr Kalousek také říká, proč by měl ustupovat, když vám nejde o daně, ale ve skutečnosti o boj uvnitř ODS. Navenek to tak vypadá...
Za mě osobně jde o udržení pravicové linie a dodržení předvolebních slibů. Co se týká ostatních, tak Boris Šťastný oficiálně oznámil kandidaturu na předsedu, nevím jak ostatní kolegové. Dnes jsme se sešli poprvé na kávu spíše s pragmatickým důvodem, abychom si řekli, zda dokážeme názory dostatečně formulovat každý sám za sebe nebo si, jak se říká, sladíme noty, abychom nevyznívali diletantsky a neříkalo se, že jde jak říkáte o mocenské zájmy.

Vy nebudete kandidovat do předsednictva ODS?
Neplánuji. Zatím jsem takové ambice neměl. Jsem jeden z mála poslanců ODS, ne-li jediný, který nemá žádnou funkci doma (ve Zlínském kraji pozn. red.). Teď najednou se dostávám do situace, kdy jsem i vyzýván lidmi ke kandidatuře. Dříve jsem usiloval třeba o člena výkonné rady, ale město Zlín nemá zástupce. Pokud by se naskytla šance a byl bych doporučen, asi bych neodmítal. Ale o mně se takto v regionu nikdy nejednalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!