Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas rebely nepřesvědčil. Změny DPH předloží vláda znovu

Česko

  9:50aktualizováno  10:57
PRAHA - Ani jednání se špičkami ODS ve středu ráno nepřesvědčilo vnitrostranické kritiky Petra Nečase, aby hlasovali pro balíček daňových změn. Vláda návrh zákona přesto znovu předloží a spojí s ním svou důvěru. Očekává se, že Sněmovna veto levicového Senátu nepřehlasuje.

Vedení ODS na tiskové konferenci k vládní krizi. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Kvůli nejednotě vládního tábora sněmovna dnes i hlasy koaličních poslanců vyřadila z nynější schůze návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi. „Nebudeme o něm hlasovat, protože – v koalici platí: buď projde všechno, nebo nic, když to trošku přeženu. A protože není shoda na tom konsolidačním balíčku, tak se v této chvíli odloží i hlasování o církevních restitucích,“ řekl novinářům šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura po jednání klubu.

S restitucemi má po rebelii v ODS ohledně daňových změn údajně problémy strana LIDEM. Stabilizační balíček je totiž podle skupiny poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake nutný k tomu, aby bylo možné financovat vyrovnání s církvemi.

Je tak pravděpodobné, že církevní restituce budou čekat na to, než daňové změny absolvují nové kolečko v parlamentu.

Tluchoř a spol: Chceme změny

Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek avizovali, že balíček zákonů, se kterými spojí důvěru, znovu předloží v totožné podobě, jakou má nyní. Jeho odpůrci v řadách ODS v něm ale žádají změny.

Proti Nečasovi

Proti návrhu se nyní staví poslanci ODS Boris Šťastný, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Marek Šnajdr a podle nich je vyloučeno, že by vládní návrh podpořili bez dojednání přijatelného kompromisu.

„Stanoviska obou stran jsou stejná jako včera. My ten balíček nepodpoříme. Byli jsme informováni, že vláda předloží zákon ve stejném znění, my se ale budeme snažit o jeho změnu. Doufáme, že zvítězí zdravý rozum,“ řekl po ranní schůzi klubu poslanec Petr Tluchoř. Stanjura považuje za jisté, že balíček ve Sněmovně ve středu neuspěje.

„Může se klidně stát, že budou podmínky. Můžou být stanoveny podmínky typu třeba: schválíme tento zákon v této verzi a podepíšeme memorandum, že v podstatě to bude přechodné opatření pro rok 2013 v návrhu rozpočtu, to bych uměl pochopit, protože samozřejmě jsem také pro to, abychom se chovali zodpovědně k co nejnižší deficitní částce státního rozpočtu," řekl poslanec ODS Tomáš Úlehla, který se připojil k táboru Petra Tluchoře.

Dodal, že pořád nevěří tomu, že by premiér kvůli vyšší DPH byl schopen „v podstatě dát všanc to, že by se položila vláda“. „To si myslím, že by bylo velmi nezodpovědné,“ řekl Úlehla.

Proti návrhu se nyní staví poslanci ODS Boris Šťastný, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Marek Šnajdr a podle nich je vyloučeno, že by vládní návrh podpořili bez dojednání přijatelného kompromisu.

ČTĚTE TAKÉ:

Odmítavě se k návrhu staví i bývalý poslanec ODS a nyní nezařazený Michal Doktor a ruku pro změnu DPH nezvedne ani další nezařazený zákonodárce (a bývalý poslanec ODS) Pavel Bém.

Daňový balíček by měl být podle Stanjury prvním bodem na pravidelné schůzi vlády, jde podle něho o výsledek dohody v koalici. Vláda se sejde večer po jednání Sněmovny.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat