Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Rebelům chybí organizace

Česko

Úder proti Libyi - Povstalci nejsou jednotní. Kaddáfího žoldáci propustili zadržované žurnalisty

Civilisté, kteří stojí proti libyjským vládním silám, nemají jednotné velení ani plány, jak postupovat

TRIPOLIS/PRAHA Zatímco Libyi nadále ostřelují koaliční letouny, na zemi pokračují boje rebelů s vojsky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Jak ale vyplývá z reportáží zahraničních médií, k tomu, aby dosáhli viditelnějších výsledků, jim chybí organizace a disciplína.

Povstalecké jednotky tvoří podle agentury AP nejrůznější skupiny obyvatelstva. Tu početnější tvoří převážně mladí nadšenci z řad civilistů. Jsou ozbrojeni automatickými pistolemi, kalašnikovy, někteří mají jen staré lovecké pušky. Do bojů se pouštějí dobrovolně a spontánně. Další část rebelů jsou přeběhlíci z Kaddáfího armády. Jedná se o silnější a lépe trénované muže, ale je jich příliš málo na to, aby vytvořili jednotnou sílu. Jejich velitelé tak mají co dělat, aby dali dohromady dostatek mužů. Také mezi výzbrojí lze většinou najít „historické“ kousky, které by se vyjímaly spíše v muzeu.

„Byla to chyba“ Někdejší profesionální vojáci si pak stěžují, že jim dobrovolníci často hatí jejich plány. Viditelné to bylo například při pondělním útoku rebelů na město Adžedábíja ovládané Kaddáfího jednotkami. Jak líčil list The Guardian, povstalci ze svých pozic slyšeli přelétající západní letouny a následné výbuchy v místech, kde se nacházely vládní síly. Usoudili, že vojáci padli nebo uprchli ze strachu před dalšími raketami, a vydali se směrem k městu. Jenže za pár minut se ocitli pod těžkou palbou, asi osm jich přišlo o život, další byli ranění. Rebelové potom museli přiznat, že udělali chybu. „Když jsme slyšeli zvuk letounů, mysleli jsme, že střílejí na Kaddáfího armádu, tak jsme se rozhodli postupovat vpřed. Byla to chyba,“ přiznal jeden z bojovníků Farhád Marebí.

„Všichni tam máme rodiny. Chtěli jsme se tam dostat a zachránit je,“ obhajoval neuvážený krok jeho kolega Abdul Džabál Najdí. To ale v žádném případě nepřesvědčilo velitele revolučních vojáků. „Nedal jsem žádný pokyn k postupu. Jsou to civilisté ve válce. Nejsou to moji muži. Dal jsem rozkaz, že nesmíme útočit a přibližovat se k nim kvůli letadlům. Měli nakázáno držet se stranou, dokud neskončí nálety,“ stěžoval si Adíl Hasí. „Měl jsem plán obklíčit Kaddáfího jednotky, ale tihle chlapi vyrazili vpřed, takže plán nevyšel,“ dodal Hasí.

Také další bývalí zástupci libyjské armády přitakávají, že nadšení civilisté ještě nejsou připraveni na koordinovanou ofenzivu proti Kaddáfího silám. K tomu je třeba výcvik dalších dobrovolníků i detailní naplánování celé akce.

Pomoc místních Nezdařená operace u Adžedábíje tak ještě více prohloubila pochybnosti rebelů, že by byli schopni sami Kaddáfího přemoci. Někteří sice tvrdí, že se jeho vojáci stáhli poté, co se do konfliktu zapojil okolní svět, ale zdaleka není ještě vyhráno. Obávají se, že se boje ještě potáhnou.

„Jsou stále ještě silní. Jsou to profesionálové, mají dobré vybavení. My jsme z devadesáti procent civilisté,“ vyslovil hlavní slabiny rebelů jeden z nich Muhammad Abdul Mulláh. Mnozí se tak až příliš spoléhají na vzdušné síly především západních zemí a jejich úspěchy zaměňují za své vlastní vítězství. Média popisují, že slaví každý úspěšný útok a provolávají, že porážejí Kaddáfího.

Rebelům by podle členů libyjské opozice mohli výrazně pomoci lidé z okupovaných měst. Je však nesmírně těžké přesvědčit tamní obyvatele o tom, že jejich případná iniciativa bude úspěšná a nebudou jen zbytečně riskovat.

***

„Měl jsem plán obklíčit Kaddáfího jednotky, ale tihle chlapi vyrazili vpřed, takže plán nevyšel.“

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...