Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Recept mailem či přes SMS. Už to jde

Česko

Systém předepisování léků přes internet se ještě plně nerozjel. Už teď se ale šíří obavy ze zneužití dat. Vše ukáže až praxe, která naplno odstartuje 1. dubna.

Ačkoliv Státní ústav pro kontrolu léčiv zřídil od Nového roku centrální úložiště elektronických receptů, projekt se zatím v praxi teprve rozjíždí. Zdaleka ne všechny lékárny jsou připravené na příjem elektronických receptů, čekají na instalaci propojení s centrálním serverem. Přestože už nyní mohou lékaři předepisovat léky prostřednictvím třeba SMS zpráv nebo e-mailu, plně se má systém rozběhnout až od 1. dubna.

Odborníci se obávají zneužití dat Zatímco lékárny budou muset po dokončení instalací softwaru elektronické recepty povinně přijímat, lékaři povinnost vystavovat takový dokument nemají. Jejich rozhodnutí závisí pouze na dohodě s konkrétním pacientem.

Česká lékařská komora (ČLK) už ale lékařům doporučila, aby se do projektu raději nezapojovali. Důvodem jsou obavy o dostatečné zabezpečení systému, hrozí prý zneužití citlivých údajů. Lékaři se i proto shodují, že elektronický recept dosud žádný z nich nepředepsal. A doplňují, že se na ně pacienti zatím ani neptají.

„Nemám informaci o tom, že by už někdo vystavil elektronický recept,“ informuje prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. „Princip elektronických receptů je sice správný, ale zatím nejsou vyřešené procedurální podmínky,“ myslí si Havlíček, podle kterého je také například ještě potřeba doladit způsob úhrady ze zdravotních pojišťoven. Hlavní nedostatek systému ale vidí v přepisování klasických tištěných receptů do elektronické podoby a jejich transport do centrálního úložiště. Spolu s informacemi o pacientovi se budou zasílat i informace o lékaři a lékárníkovi, který lék vydal. Stejně jako lékaři se proto i lékárníci obávají zneužití dat. Podle Havlíčka by v případě klasického tištěného receptu měl pacient dát souhlas k tomu, aby informace o něm mohly být do systému zařazeny. ČLK tvrdí, že přístup k informacím jednotlivých osob mají mít jen lékaři, kteří se podílejí na léčení pacienta. Podle mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Veroniky Petlákové je taková ochrana zajištěna. „Lékaři mají přístup jen k přehledu léků, které sami předepsali,“ říká Petláková.

Přehled o všech medikamentech může podle mluvčí získat jen pacient. Stačí, když si prostřednictvím služby CzechPoint nechá poslat výpis z centrálního úložiště. Ten pak může sám ukázat lékaři, který díky němu bude vědět, jaké léky jsou pro daného pacienta kontraindikovány. „Prostřednictvím výpisu má pacient informace také o tom, kolik zaplatil za regulační poplatky, a nemusí se chodit ptát do zdravotní pojišťovny. V neposlední řadě také uvidí, jaké výkony si lékaři účtují,“ podotýká Petláková. A doplňuje, že hlavním cílem celého systému je maximální informovanost pacienta o své lékové medikaci.

Ústup klasických receptů?

Zatím to není v plánu Elektronické recepty s sebou ale kromě řady obav přinášejí i výhody pro lékárníky nebo pacienty. Lékárníci díky nim například nebudou muset luštit nečitelné recepty psané rukou doktora. Pacient si zase může ušetřit cestu k lékaři kvůli předpisu na dlouhodobě užívané medikamenty v případě, že lékař pacienta zná, a nemusí ho vyšetřit. „Od lékařů ale zatím máme informace, že pacienty stejně budou chtít prohlédnout,“ říká Petláková. Lékaři navíc získají přehled o tom, zda si pacient léky skutečně vyzvedl.

Podle Stanislava Havlíčka je budoucnost elektronických receptů závislá i na tom, jak pacient přijme skutečnost, že obdrží kód, pod kterým si ale sám nepředstaví žádný lék, respektive nebude přesně vědět, jaký konkrétní přípravek mu lékař předepisuje.

Platnost elektronických receptů je stejná jako u klasických verzí. Obecně tedy platí sedm dní, v případě antibiotik jen tři dny. Na opakovací recept si lze přípravek několikrát po sobě vyzvednout během půl roku. Prostřednictvím elektronických receptů není možné předepisovat pouze léčivé přípravky, které obsahují omamné a psychotropní látky.

„U těchto přípravků je nutné stále používat tiskopis receptu s modrým pruhem,“ říká Petláková s tím, že nástup elektronických receptů neznamená rušení těch klasických, tištěných. „To bychom zvážili pouze v případě, že by téměř všichni pacienti časem využívali elektronických receptů. Zatím ale rušení klasických nebylo ani předmětem úvah,“ dodává Petláková.

***

Jak funguje elektronický recept * Lékař zašle požadavek na konkrétní léčivý přípravek do centrálního úložiště. Zde se vygeneruje identifikační znak, který okamžitě získá lékař. Ten ho předá pacientovi. * Lékař může znak pacientovi vytisknout na papír nebo poslat prostřednictvím e-mailu či SMS. Pacienti by tak nemuseli chodit k lékaři jen kvůli receptu. * Pacient přijde do lékárny a předloží identifikační znak. Lékárník ho zadá do svého systému. Z centrálního úložiště se mu automaticky načtou všechny údaje z elektronického receptu. Lékárník vydá pacientovi léčivý přípravek. * Platnost elektronického receptu je stejná jako u klasických tištěných: 7 dní. V případě, že se vztahuje na antibiotika, 3 dny. Opakovací recept platí půl roku. * Prostřednictvím elektronických receptů není možné předepisovat léčivé přípravky, které obsahují omamné a psychotropní látky.

O autorovi| Barbora Minksová redaktorka LN