Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Recese v USA asi skončila, hlásí Fed

Česko

WASHINGTON Hospodářská recese ve Spojených státech už je zřejmě u konce, proces oživení ale bude v nejlepším případě jen mírný. Řekl to předseda Rady guvernérů amerického Federálního rezervního systému (Fed) Ben Bernanke. Šéf Fedu včera hovořil k finanční krizi v souvislosti s prvním výročím pádu investiční banky Lehman Brothers.

„Z technické perspektivy už recese velmi pravděpodobně skončila,“ řekl Bernanke na jeden z dotazů po projevu na konferenci v Brookings Institution. Bernanke ale zároveň upozornil, že v reálném životě to zatím nemusí vypadat, že recese končí.

„Mezi prognostiky jsem zaznamenal určitou shodu v tom, že už jsme ve fázi oživení. Většina těchto prognostiků je ale obecně toho názoru, že tempo růstu v roce 2010 bude jen mírné,“ dodal šéf americké centrální banky.

Text, který Bernanke přednesl, byl podle sdělení Fedu totožný s textem k finanční krizi, který přednesl už 21. srpna na sympoziu v Jackson Hole.

Bernanke hovořil také o takzvaném stínovém bankovním systému, který by bankám umožňoval balit půjčky do komplexních investičních nástrojů – a ty pak nabízet jako cenné papíry. Bernanke si myslí, že až krize odezní, bude stínový systém zřejmě menší a jednodušší.

Pokračování na straně 17

Dokončení ze strany 13

„Představuji si, že se stínový bankovní systém, alespoň ve střednědobém výhledu, nevrátí k takové velikosti, jak jsme jej znali před příchodem krize. Změny v účetních postupech a ve způsobu regulace omezí výhody, které bankám přináší poskytování nestandardních půjček,“ dodal Bernanke.

Lehman Brothers byla nejstarší investiční bankou, která na Wall Street působila. Kolaps banky podle většiny analytiků znamenal zásadní zlom v tehdejším vývoji krize. Ta se ze dne na den prudce zhoršila, zamrzly úvěrové trhy a propad mezinárodního obchodu uvrhl řadu zemí do hospodářské recese.

Americké ministerstvo obchodu včera zveřejnilo optimistické údaje o růstu tržeb v maloobchodě. Ty v srpnu posílily o 2,7 procenta, což je největší měsíční nárůst za tři a půl roku. Pomohly tomu především vládní programy na podporu ekonomiky, například takzvané šrotovné, které podpořilo prodej automobilů. Zvýšily se ale i tržby mimo automobilový sektor.

Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru počítali s růstem v rozsahu dvou procent. V červenci se naopak maloobchodní tržby po zpřesnění údajů o 0,2 procenta snížily. Předběžná data za červenec hovořila o poklesu v rozsahu 0,1 procenta. Výdaje spotřebitelů v USA se na růstu americké ekonomiky podílejí ze zhruba 70 procent.

Na to, že ještě není vše zdaleka v pořádku, upozornil včera ústav Bank of America. Objem nesplácených úvěrů na kreditních kartách je podle banky ve Spojených státech stále na vzestupu.

Finanční ústav Bank of America uvedl, že v jeho případě se míra odpisů, tedy objem půjček, kde už banka nepočítá s jejich splacením, v srpnu vyšplhal na 14,54 procenta. V červenci činil 13,81 procenta. Situaci zhoršuje mimo jiné i růst nezaměstnanosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!