Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecká tragédie na světových trzích

Česko

Řecko musí dostat pomoc do 19. května, jinak mu hrozí krach. Záchrana země bude stát EU a MMF až 120 miliard eur

BERLÍN Šídlo v pytli neutajíš. Stejně jako to, kolik skutečně bude stát země platící eurem a Mezinárodní měnový fond záchrana krachujícího Řecka. Zatímco dosud politici předstírali, že to bude „pouhých“ 45 miliard eur, včera se oficiálně provalilo, že to bude 120 miliard.

Prozradili to němečtí poslanci po jednání s Dominiquem Strauss-Kahnem, šéfem Mezinárodního měnového fondu. Kahn přitom odmítl jakoukoli sumu potvrdit. Spíš půjčí bankrotáři než Řecku Řecko by mělo rychle dostat půjčku s výhodným úrokem ve výši zhruba tří bilionů korun neboli více než dva a půl českého ročního státního rozpočtu. Jde zhruba o sumu, kterou jako nutnou pro záchranu Řecka odhadovali ekonomičtí analytici. Politici to ale úspěšně několik týdnů popírali.

Řecko oznámilo, že už nebude moci splácet své dluhy po 19. květnu, kdy musí vrátit část starých dluhů svým věřitelům. Půjčka Řecku bude rozložena do tří let. Nejprve zřejmě země dostane 30 miliard eur od států platících eurem a 25-30 miliard od Mezinárodního měnového fondu. Opoziční sociálnědemokratický německý poslanec Thomas Oppermann včera řekl, že země eurozóny budou v rámci pomoci takzvanými podřízenými věřiteli. To znamená, že pokud Řecko bude mít potíže se splácením pomoci, jako první dostane zpět své peníze Fond.

Podle některých ekonomů ale možná ani současná pomoc nebude stačit a Řecku bude třeba půjčit aspoň polovinu z jeho současného dluhu, který je okolo 360 miliard eur. Mimochodem pomoc v řádech miliard eur budou podle analýzy finanční skupiny Citigroup zřejmě brzy potřebovat i řecké banky. Mají mezi svými aktivy, která v případě potřeby proměňují na hotovost, řecké státní dluhopisy. Jenže ty jsou teď hodnoceny jako spekulativní a těžce prodejný materiál. Investoři se bojí krachu země a hodnotí je hůře než třeba argentinské cenné papíry. Přitom Argentina už jednou zbankrotovala a dosud nesplatila své dluhy. Řecko, které potřebuje půjčky, aby splatilo staré dluhy, nemůže získat peníze za rozumných podmínek. Například pokud by si včera chtěla řecká vláda vypůjčit peníze na dva roky, musela by zaplatit téměř 20procentní roční úrok. To by pro už tak předluženou zemi bylo naprosto smrticí. Němci pomohou, ale...

O pomoci Řecku včera v Berlíně jednali zástupci MMF a Evropské centrální banky s německými politiky. Německo totiž ponese největší část nákladů na záchranu Řecka. Pomoc je ale v Německu nepopulární - podle posledních průzkumů veřejného mínění je proti ní 57 procent Němců. Navíc Německo čekají 9. května důležité regionální volby, kdy vládnoucí koalici zhrozí ztráta většiny v dolní komoře federálního parlamentu.

Přesto kancléřka Angela Merkelová řekla, že je pro rychlou pomoc Řecku a zákon, který to umožní, prý bude schválen do 7. května. Německý ministr financí dokonce mluví o příštím pondělku. Podle komentátorů ale podmiňují svoji pomoc dalším šetřením v Řecku. To zřejmě povede k ekonomickému propadu a k další vlně protivládních protestů. Obavy, zda Německo nakonec pomoc odsouhlasí, poslaly dolů jak euro, tak akcie.

O reakci trhů čtěte na straně 20

Autor: