Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řecké banky si řekly o polštář

Česko

ATÉNY Řecké banky požádaly tamní vládu, zda mohou využít zbývajících 17 miliard eur (428 miliard Kč) z balíku 28 miliard eur vyčleněného na podporu bankovního systému kvůli globální finanční krizi.

Akcie řeckých bank kvůli obavám investorů ze zdraví bankovního systému včera dále padaly. Do Atén mezitím přijela delegace Mezinárodního měnového fondu.

„Banky požádaly o využití i zbývajících prostředků z podpůrného plánu,“ řekl v této souvislosti ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Dodal, že banky chtějí mít v situaci, kdy je ekonomika a bankovní systém pod tlakem, dodatečný bezpečnostní polštář.

Vláda bude podle ministra financí jednat o rozdělení těchto peněz s centrální bankou. Většina prostředků, které lze ještě využít, je převážně ve formě státních garancí na úvěry.

Pád řeckých akcií o 20 procent Akcie řeckých bank prudce klesají od druhé poloviny loňského roku a včera ztratily více než tři procenta. Kvůli obavám z vývoje kolem řeckých bank se také dál výrazně zvýšily rizikové přirážky k řeckým vládním dluhopisům.

Prémie k desetiletému bondu se dostala na nový rekord 4,11 procentního bodu nad výnos obdobných německých dluhopisů, nejvýše od vstupu Řecka do zóny eura.

Od počátku roku se akcie bank propadly o 20 procent, zatímco index aténské burzy oslabil o devět procent. Řecké banky opakovaně ujišťují, že nemají problém s likviditou, některé však těžko získávají peníze na trhu a musí si půjčovat od Evropské centrální banky.

Nervozitu trhů ohledně zdraví řeckých bank minulý týden prohloubil krok ratingové agentury Moody's, která snížila úvěrová hodnocení pěti největších bank v zemi. Tento týden trhy znepokojily dohady tisku o odlivu vkladů z řeckých bank.

Řecko se potýká s fiskální krizí, do níž se dostalo kvůli vysokým dluhům a opakovanému zkreslování statistických údajů o rozpočtovém deficitu. Země ztratila důvěru investorů a prudce jí vzrostly náklady na nové výpůjčky v době, kdy musí získat na trzích do konce roku přes 50 miliard eur.

Ke zlepšení pohledu trhů na Řecko příliš nepřispěla ani březnová dohoda zemí eurozóny na případné pomoci Aténám, do níž by se zapojil Mezinárodní měnový fond. Řecko si stále půjčuje nejdráže za dobu, co je v eurozóně, a za nové půjčky musí platit více než dvakrát vyšší úrok než Německo, finančně nejspolehlivější člen eurozóny.

Ministr financí Papakonstantinu nyní bude s delegací MMF posuzovat všechny možnosti, které teď Řecko má.

Zástupci MMF zůstanou v Aténách dva týdny, znovu se má inspekce MMF vrátit do Atén začátkem května, tentokrát i se zástupcem Evropské centrální banky a Evropské komise. Budou posuzovat pokrok Řecka při snižování rozpočtového deficitu, 16. května pak má být předložena výsledná zpráva.

Problémem Řecka se koncem března zabýval i summit EU, na němž bylo mimo jiné dohodnuto, že pokud Řecko nebude problémy zvládat, ostatní členové eurozóny mu pomohou.

Taková pomoc by ale byla tou poslední možností a svým dílem by k pomoci přispěl i měnový fond.

V úterý se objevily informace, že se Řecko snaží podmínky dohodnuté na summitu změnit, aby mohlo obejít MMF, řečtí činitelé to ale popřeli. Mluvčí Evropské komise dnes řekl, že nemá o žádných takových záměrech Řecka informace.

Řecko mělo v loňském roce deficit rozpočtu 12,7 procenta hrubého domácího produktu. To je asi dvakrát tolik, než se dříve uvádělo, a více než čtyřnásobek toho, co povolují pravidla Evropské unie. Atény slibují, že v letošním roce rozpočtový deficit srazí na 8,7 procenta HDP a do roku 2012 pod unijní limit tři procenta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!