Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Řecké ostrovy

Česko

Kréta, Korfu a Rhodos patří k nejnavštěvovanějším. Ale obydlených řeckých ostrovů je asi sto padesát. A Češi dostali chuť navštívit většinu z nich. Často i sami, bez asistence cestovek.

Pár s malým synem z Prahy je na Krétě poprvé. Koupili si zájezd v tříhvězdičkovém hotelu na 12 dní. První dojmy z ostrova jsou rozpačité. „To, že je hotel poměrně daleko od letiště, jsme pochopili z katalogu, když jsme zájezd objednávali. Ve skutečnosti k němu cesta trvala ještě mnohem déle,“ říkají manželé. Ještě více než zdlouhavé cestování do hotelu kvůli vysazování spolucestujících na jiných místech je zklamala pláž. Nebyla písečná, ale oblázková. Museli si kvůli tomu koupit boty do vody.

Jsou turisté, kteří na Krétu přijedou jen jednou a už se nikdy nevrátí. Ale těch je menšina. Více je těch, kteří si zamilovali konkrétní místo a tam se stále vrací. Jako manželé z Berouna, kterým se za třináct let, co na Krétu jezdí, narodily už tři děti. Mají rádi zdejší kuchyni, moře, přírodu a hlavně místní lidi, kteří jsou sice Řekové, ale chovají se jinak než ti na pevnině.

Skákání po ostrovech Nabídka řeckých ostrovů pro turisty se stále rozšiřuje. K tradiční Krétě přibyly ostrovy Rhodos, Kos, Korfu, Lefkada, Lesbos, Zakynthos a další.

V posledních letech se stalo velmi populárním „island hopping“, česky skákání po ostrovech. Cílem je navštívit co nejvíce různých řeckých ostrovů. Člověk tak lépe vnímá, jaké jsou mezi nimi rozdíly v klimatu, vegetaci, ale i architektuře. Na ostrově Thinos vás na první pohled upoutají neskutečně kouzelné stavby holubníků, kousek dál na ostrově Mykonos obdivujete větrné mlýny a malé kostelíky, které si stavěla každá rodina pro svého námořníka. A Dylos je sám o sobě jedním velkým archeologickým muzeem, které se navečer zavírá, a proto musíte ostrov opustit. Na všech místech najdete nádherné oblázkové a písčité pláže. Na většině ostrovů jsou luxusní hotelové komplexy, na všech pak ubytování v soukromí. A co je všude stejně skvělé, je řecká kuchyně.

Monika Chroustová je delegátkou na Krétě již třináct let. „Největší boom popularity Kréty již trochu pominul. Mám ale takovou zkušenost, že lidé, co mají rádi Řecko, přijedou na Krétu, pak objedou ostatní ostrovy a následně se sem zase vrátí,“ říká.

Nároky českých návštěvníků ostrovů se od sametové revoluce hodně změnily. „Lidé již nejsou tolik hladoví po výletech, chtějí hlavně klid a pohodlí,“ tvrdí Monika. „Jsou také mnohem více samostatní, mají často vlastní program a na informační setkání s delegátem již třeba ani nechodí. Tímto trendem se tak blížíme německým turistům, kteří na setkání chodí většinou pouze tehdy, mají-li zájem o organizované výlety.“ Dvě hvězdičky nestačí Češi dnes prakticky nemají zájem o dvouhvězdičkové hotely. Nejoblíbenější je střední, tříhvězdičková kategorie; stále více zájemců žádá komfortnější, čtyřhvězdičkové ubytování. Definice jednotlivých kategorií je hodně široká. Obecně se dá ale říci, že čtyřhvězdičkové hotely zahrnují v ceně služby, které se jinak platí zvlášť (například trezor, klimatizace), nabízí také větší sportovní vyžití a často jsou situovány přímo na pláži.

Kempů na řeckých ostrovech moc nenajdete. A ty, které nakonec pracně objevíte, jsou podstatně dražší, než je tomu na pevnině. Vysvětlení je nasnadě. Na rozdíl od Chorvatska jezdí do Řecka naprostá většina turistů přes cestovní kancelář a do hotelů. V ceně zájezdů si tak kupují zpáteční letenku a ubytování v hotelu se stravou. Oblíbené jsou také apartmány.

Nejoblíbenější Kréta V nabídkách cestovních kanceláří můžete najít Krétu v mnoha variantách. Liší se podle kvality pláží nebo forem ubytování. Mnozí si tento ostrov vybírají pro velké množství přírodních a historických pozoruhodností.

Prakticky všechny nabídky cestovních kanceláří se týkají severního pobřeží ostrova. Skalnatý jih je na hotely a letoviska mnohem chudší. Pravda je, že je také dále od centrálního letiště.

V současné době roste popularita letovisek v okolí třetího největšího města. Rethymnon leží asi 80 km západně od Heraklionu. Východ ostrova, kam se v posledních letech masově jezdilo, se již dost okoukal. Navíc je tato oblast částečně rušená rachotem z letiště. Velký hluk je obecně problémem i v hotelech, které se nacházejí u frekventované komunikace.

Letoviska ve střední části severního pobřeží mají hned několik výhod: mají blízko do historického a v podvečer velmi živého Rethymnonu, najdete zde hodně hotelů střední kategorie a široké písečné i oblázkové pláže, ke kterým je příjemný přístup. Poloha je ideální pro výlety do všech směrů a západ ostrova je navíc oproti východu o poznání zelenější.

Díky klimatu mohou turisté na Krétu jezdit celoročně, problém ovšem je, že od podzimu do jara sem nelétají z Čech laciné charterové lety, a dovolená se tak podstatně prodraží. Příjemný je pobyt na Krétě od počátku května do konce června. V květnu je však ještě třeba počítat se studenějším mořem, které má i 18 stupňů. Výhodou tohoto období je, že na ostrově narazíte na málo lidí a hory právě kvetou, příroda je barevná, voňavá a ideální na turistiku a výlety.

Kréta je zajímavá také na podzim. V září už nejsou teploty vzduchu tak vysoké, ale moře je nádherně vyhřáté třeba i na 25 stupňů a opět zde již není tolik lidí. Největší nápor turistů je v srpnu, kdy sem kromě Čechů jezdí i hodně Italů.

Cestování v Letním relaxu Dnes Řecké ostrovy Zítra Itálie

O autorovi| Lada Kičmerová, redaktorka LN

Autor: