Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Řecko zírá do propasti

Česko

Agentura Moody’s výrazně snížila rating Řecka. Atény čelí hrozbě státního bankrotu

ATÉNY/PRAHA Mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila o tři stupně devizový rating Řecka. Snížení známky z Ba1 na B1 zároveň doprovází negativní výhled, který upozorňuje na možné riziko dalšího snížení hodnocení.

Podkladem pro včerejší ratingovou známku byla souhrnná analýza řeckých financí, kterou agentura zahájila již v půlce prosince.

V komentáři ke svému rozhodnutí sice Moody’s oceňuje vládní rozpočtové škrty a strukturální reformy. Na druhou stranu se agentura obává, že právě tato opatření jsou tak ambiciózní, že jsou v praxi jen těžko realizovatelná. Druhým důvodem, který vedl ke snížení ratingu, je neschopnost Řecka získat potřebné příjmy do státního rozpočtu. Moody’s se také obává rizika, že země nebude po roce 2013 splňovat kritéria solventnosti.

Euro v reakci na zprávu pokleslo vůči dolaru a rizikové výnosy řeckých vládních dluhopisů vystoupaly až na 9,13 procenta.

Škodlivá proroctví ratingových agentur Řecké ministerstvo financí se proti snížení ratingu tentokrát tvrdě ohradilo: je prý naprosto neopodstatněné a neodráží objektivní realitu.

„V době, kdy je globální ekonomika ještě křehká a trhy citlivě reagují, mohou nerozvážná a neopodstatněná rozhodnutí o změně ratingu iniciovat škodlivá proroctví, která se sama vyplní,“ prohlásilo řecké ministerstvo financí a poukázalo na to, že je naopak nutné přísněji regulovat ratingové agentury.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek pokládá ale argumenty agentury Moody’s za pochopitelné. „Rating je, nebo by alespoň měl být, pouze zrcadlem reality. Na změnu ratingu nelze svádět zhoršení situace té či oné země. K tomu by dříve či později došlo,“ řekl LN David Marek. Podle něj jsou finanční trhy schopny vnímat zhoršení situace a prohloubení rizika i bez ratingových agentur.

Mírnější podmínky pro největší dlužníky Řecko se loni stalo první zemí, která požádala o „záchranný kruh“ země eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Podle některých analytiků splacení tříletého úvěru ve výši 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun) ale slabá řecká ekonomika nezvládne. Podmínky čerpání tohoto úvěru budou proto jedním z hlavních témat pátečního jednání šéfů 17 zemí společné měny v Bruselu, které má vyřešit krizové mechanismy eurozóny.

„Riziko vidím v tom, že neúnosně zatěžujeme země až příliš přísnými podmínkami úvěrů,“ řekl včera eurokomisař Olli Rehn. Komplikující se situaci dlužníků by výrazně usnadnily právě mírnější podmínky čerpání jejich úvěrů.

V Bruselu se bude jednat o době splatnosti, kterou eurokomisař Rehn navrhuje prodloužit na sedm let, a dále také o snížení úroků, nebo dokonce odepsání části dluhů. Podle nedávno zveřejněné studie bruselského nezávislého výzkumného ústavu Bruegel by se Řecko vyhnulo platební neschopnosti, kdyby mohlo odepsat 30 procent svého dluhu. Během následujících 20 let by tak celkový dluh Řecka mohl klesnout pod 60 procent hrubého domácího produktu.

Německo, které se na záchraně dlužníků podílí největším dílem, bude mít na nadcházejícím jednání hlavní slovo. Němečtí zástupci dosud opakovaně a velmi razantně hájili euro a eurozónu, dlužníkům však podmínky zmírnit nechtějí. Podle některých analytiků může být Řecko první zemí, která společnou měnu opustí.

„Odchod Řecka z eurozóny lze z ekonomického pohledu pochopit, neboť devalvací vlastní měny by země mohla obnovit svou konkurenceschopnost,“ řekl LN David Marek z Patria Finance. Zároveň tento krok ale považuje za nesnadný, protože by znamenal v podstatě státní bankrot.

Podle některých prognóz existuje 20procentní šance, že se Řecko během příštích pěti let bankrotu nevyhne. „Podle toho, jak je aktuálně ohodnoceno finančními trhy riziko spojené s investováním do řeckých státních dluhopisů, činí pravděpodobnost státního bankrotu Řecka v nejbližších pěti letech 57 procent,“ domnívá se ekonom Patria Finance Marek.

***

Řecký rating je rána pro euro

Euro ztratilo půdu pod nohama v reakci na zprávu, že mezinárodní ratingová agentura Moody’s snížila hlavní devizový rating Řecka ještě hlouběji do spekulativního pásma. Rating snížila hned o tři stupně na známku B1. Výhled je negativní.

Autor: