Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Řecký boj: Berlín kontra Brusel

Česko

Dohoda o pomoci posílila euro i aténskou burzu a způsobila nedorozumění mezi Německem a EU

ATÉNY/BERLÍN Růst hodnoty eura vůči dolaru, jásot na řecké burze a slovní přestřelka mezi Německem a představiteli Evropské komise. To je zatím výsledek evropské nabídky finanční pomoci předluženému Řecku, která byla schválena v neděli.

Nabídka pomoci Řecku zafungovala. Náklady na pojištění pětiletých řeckých vládních papírů proti krachu země klesly z 4,26 procenta na 3,26 procenta, akcie na aténské burze poskočily včera ráno o devět procent vzhůru a euro okamžitě posílilo vůči dolaru na úroveň, na které bylo naposledy loni v září. Finančníci uvěřili, že Řecko nezkrachuje a v případě velkých problémů ho ostatní země eurozóny zachrání. Řecko má problémy půjčit si peníze, které potřebuje na splacení svých starých půjček, za rozumných podmínek na finančních trzích. Jeho dluhy, které už teď dosahují asi 125 procent HDP, se proto zvětšují. Evropská nabídka pomoci, která uklidnila finanční trhy, by mohla být aspoň krátkodobým řešením. Země eurozóny o víkendu přislíbily, že Řecku poskytnou 30 miliard eur, pokud o ně Řecko požádá a pokud mu pomoc poskytne také Mezinárodní měnový fond. Šlo by zřejmě o půjčky na tři roky s úrokem okolo pěti procent.

Summit eurozóny nebo celé unie Jenže včera se opět objevily problémy. Mluvčí německé vlády Christian Steegmans prohlásil, že k tomu, aby mohly být schválené peníze poslány Řekům, je třeba nejprve nový evropský summit.

Jenže to v Bruselu pochopili jako summit celé EU, a ne jenom jako setkání představitelů zemí platících eurem.

Mluvčí Evropské komise Amadeu Tardio proto ihned reagoval. „Nemusíme tady v Bruselu organizovat velký summit. Aktivace tohoto programu (pomoci Řecku) vyžaduje jednomyslné rozhodnutí euroskupiny (ministrů financí zemí platících eurem), takže formálně to znamená schůzku, která se může v určitém formátu odehrát kdykoli,“ prohlásil. Mluvčí německé vlády pak řekl, že přesně to také myslel.

Navíc se objevil další problém. Podle agentury Bloomberg Michael Offer, mluvčí německého ministerstva financí, prohlásil, že případná pomoc Řecku půjde z prostředků německé státní rozvojové banky KfW. Banka na půjčky Řecku dostane vládní záruky. Podle Offera ovšem musí takovou pomoc nejprve schválit němečtí zákonodárci. Potíž je ale v tom, že část německých zákonodárců už kritizovala kancléřku Angelu Merkelovou za nabídku pomoci v Řecku a všichni se chtějí zviditelnit před důležitými regionálními volbami, které proběhnou v Německu příští měsíc. Přitom pomoc Řecku je v Německu velmi nepopulární. Německo má poskytnout Řecku 8,4 miliardy eur, tedy 28 procent z pomoci přislíbené zeměmi eurozóny. Je tedy otázka, jak dlouho finančníkům optimismus ohledně Řecka vydrží. Skutečným testem bude prodej řeckých vládních dluhopisů v hodnotě 1,2 miliardy eur, který Atény plánují na dnešek.

Sliby chyby Pokud budou investoři požadovat za půjčení Řecku opět vysoký úrok, zopakuje se příběh, který jsme viděli od poloviny února již několikrát. Evropská unie totiž opakovaně slíbila Řecku pomoc, ale vždy zůstalo jen u politických proklamací nebo byla pomoc nějak podmíněna. Finančníky to proto neuklidnilo a každé takové prohlášení po nějaké době následoval pád eura a zvýšení úroků u řeckých půjček. Dnes si už Řecko půjčuje peníze zhruba za sedmiprocentní úrok, zatímco Němci si mohou půjčit za 3,5 procenta ročně.

Graf

Autor: