Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Řečtí extremisté posílili

Česko

ATÉNY Jak vítězná pravice dosavadního premiéra Kostase Karamanlise, tak opoziční levice vyšly z nedělních voleb do řeckého parlamentu oslabeny. Úspěch naopak zaznamenali nacionalisté a komunisté, tedy strany na okraji politického spektra.

Konzervativní Nová demokracie sice získala 42 procent hlasů, místo dosavadních 165 však v parlamentu obsadila jen 152 křesel. Stejně tak byl oproti minulosti volební výsledek ztrátou i pro socialistický Pasok, který vede bývalý ministr zahraničí Jorgos Papandreus. Tato politická formace si přišla na 38 procent. Zatímco v minulém volebním období disponovala 117 poslaneckými mandáty, teď se musí spokojit se 102. Pro stranu je to nejhorší výsledek od roku 1977.

Poprvé za 26 let se však do parlamentu dostala nacionalistická a xenofobní Lidová ortodoxní výzva (LAOS), která bude v zákonodárném sboru zastoupena desítkou poslanců. Řadu voličů hlavních stran dokázaly „přetáhnout“ i levicové strany. Komunisté posílili svou parlamentní přítomnost ze 12 na 22 mandátů. Umírněnější Koalice pokrokových a levicových sil (SIN) si polepšila z 6 na 14 poslanců.

Úspěch extremistických stran je podle agentury AFP především výsledkem ničivých požárů, které Řecko zasáhly v srpnu a usmrtily přes 65 lidí. Veřejnost tehdy kabinet Kostase Karamanlise kritizovala za liknavost a neschopnost se s živlem vypořádat.

Karamanlis byl včera prezidentem Karolosem Papuliasem pověřen sestavením vlády. „Cítím zodpovědnost. Budu usilovat o to, aby má příští vláda byla efektivnější. Budu se také snažit vyvarovat chyb,“ prohlásil včera Karamanlis.

Šéf nejsilnější řecké strany včera zároveň zdůraznil, že chce v Řecku provést zásadní reformy. Ty se mají týkat zadluženého penzijního systému a školství. Podle Theodoreho Kulumbise z Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku bude Karamanlis při prosazování svých záměrů potřebovat podporu socialistů.

***

Volební výsledky:

Nová demokracie

(konzervativci) 42 %

Pasok (socialisté) 38 %

KKE (komunisté) 8 %

Syriza (levice) 5 %

LAOS (nacionalisté) 3,8 %

Autor: