Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ředitel nejlepší nemocnice musel skončit

Česko

PRAHA Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích se stala nejlépe hodnocenou všeobecnou nemocnicí. Vyplývá to z výsledků průzkumu Kvalita očima pacientů, který se uskutečnil v březnu a dubnu. Spokojenost v něm projevilo 84 procent z více než 1100 pacientů, kteří se ho zúčastnili. Paradoxem je, že nemocnice, která včera z rukou ministryně zdravotnictví Dany Juráskové slavnostně převzala ocenění, přišla před dvěma týdny o svého ředitele.

Oficiální stanovisko ministerstva obrany, pod něž nemocnice spadá, tvrdí, že dlouholetý ředitel Štefan Brunclík požádal k 1. červnu o uvolnění z funkce. „Měl jsem pocit, že jsem za šest let ve funkci ředitele již splnil cíle, které jsem si dal. Teď je čas jít jinam,“ řekl tehdy Brunclík serveru euro.cz.

On-line deník Aktuálně.cz včera přinesl zprávu o pozadí odchodu. Blízký Brunclíkův spolupracovník redakci potvrdil: ředitel byl k odchodu přinucen ministrem obrany Martinem Bartákem.

„Odejít rozhodně nechtěl,“ řekl Aktuálně.cz zdroj obeznámený s děním v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

„Byl z toho těžce přejetý. Řekl mi, že vůbec nečekal, že ho Barták takto vyhodí,“ cituje Aktuálně.cz zdroj, který si nepřál být jmenován kvůli svému působení v resortu ministerstva obrany.

Ministr Barták odmítl, že by se na ochodu ředitele Brunclíka jakkoli podílel. „Ředitele jsem neodvolal!“ napsal v SMS zprávě . „Požádal o uvolnění po dohodě a pokračuje dál v odborném zařazení.“ Podle informací Aktuálně.cz má Brunclík půdobit jako poradce české delegace při NATO v Bruselu. Brunclík sám odmítl okolnosti svého odchodu komentovat.

Již před deseti dny deník E15 přinesl zprávu, že ministr obrany Barták se chce ucházet o post velvyslance v USA. „Pokud Bartákovi nevyjde post velvyslance ve Spojených státech, chce být ředitelem střešovické vojenské nemocnice,“ citoval E15 dobře informovaný zdroj.

Podle deníku se Barták zároveň zasazuje o vůbec první pilotní projekt spolupráce soukromého a veřejného sektoru v Česku (PPP). Týká se dostavby a pětadvacetiletého provozu části Ústřední vojenské nemocnice za 2,6 miliardy korun, počátkem června schválila dosluhující Fischerova vláda. Samotné ministerstvo obrany se stavilo proti. „Za současného stavu... není možné se dlouhodobě zavázat k úhradě nákladů tohoto investičního projektu,“ píše se v návrhu vládního usnesení předloženého ministerstvem obrany, který má deník E15 k dispozici. Jenže Barták je jiného názoru. K prosazení PPP mu podle důvěryhodného zdroje deníku E15 blízkého Fischerovu kabinetu pomohla šéfka rezortu zdraotnictví Dana Jurásková. Barták, původní profesí lékař, pro Aktuálně.cz odmítl, že by po konci Fischerovy vlády měl sám zájem o uvolněné místo ředitele vojenské nemocnice. „Není to pravda. A ten, kdo to šíří, je buď úplný hochštapler bez informací, nebo záměrně dezinformuje,“ uvedl Barták.

Autor: