Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel ústavu pro studium totality Hazdra zůstává ve funkci

Česko

  20:38
PRAHA - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra zůstává ve funkci, rozhodla dnes na svém zasedání rada tohoto ústavu. Místopředseda rady Patrik Benda navrhoval Hazdru odvolat, protože nerespektoval vůli radních, když sesadil šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.

Zdeněk Hazdra. foto: Roman VondroušČTK

 

Hazdra ale hlasování sedmičlenné rady ustál a ústav povede dle původních předpokladů zhruba další měsíc a půl. Rada ho nicméně vyzvala, aby respektoval přechodný charakter svého mandátu a aby nečinil žádné další zásadní personální a rozpočtové změny bez konzultací.

"Rada přijala usnesení, které konstatuje, že nerespektování rady ústavu je nestandardní krok, jakkoli je odvolání ředitele archivu v pravomoci ředitele ústavu," řekl novinářům místopředseda Benda. Hazdra již podle něj radu ujistil, že žádné velké změny činit nebude. Odvolání Bukovszkého Hazdra odůvodnil tím, že šéf archivu nechal zveřejnit materiály vojenské kontrarozvědky, nezajistil fungování digitálního archivu a tím, že byly v archivu dlouhodobě poškozovány archiválie.

Situace v ÚSTR je stále napjatá
Hazdra nastoupil jako ředitel v květnu, ústav povede do nástupu nového ředitele ÚSTR v půlce srpna. Ten vzejde z výběrového řízení, uzávěrka je 12. července. Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že kandidaturu zvažuje bývalý předseda ODA Daniel Kroupa. Dalším člověkem, který byl prý osloven, je známý advokát a obhájce disidentů Milan Hulík. Benda nevěděl, zda se už někdo přihlásil.

Situace v ÚSTR je napjatá od února, kdy se ředitelem stal historik Jiří Pernes. Byl jím jen asi půldruhého měsíce. Některým radním vadila jeho minulost, skončil ale kvůli podezření z plagiátorství. Rozhádaní jsou také zaměstnanci s odbory, někteří založili další odborovou organizaci.

Problémy bude řešit i soud
Podle MfD se nyní také ukázalo, že problémy v ústavu bude řešit policie nebo soud. Vedení bezpečnostního archivu totiž podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli anonymním webovým stránkám, které útočí na odvolaného ředitele archivu. O archivu i ústavu se na nich píše, že dospěly do fáze "naprostého rozkladu", zmiňuje list.

Odvolaný Bukovszky zase podal žalobu na sesazeného ředitele Pernese. "Vše začalo tím, že pan Pernes sepsal nepravdivé argumenty proti mně. Profesně mě to poškodilo, jsem členem správní rady Ústavu paměti národa v Bratislavě," řekl Bukovszky. Rada se dohodla, že bude informovat své slovenské kolegy o tom, že se postavila proti odvolání Bukovszkého. Podle Bendy je totiž zřejmě ohrožen jeho post v radě bratislavské instituce.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat