12. května 2015 16:10, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel záchranky Schwarz končí. Radní ho odvolali po 16 letech

ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražští radní v úterý po šestnácti letech odvolali z funkce ředitele záchranné služby hlavního města Zdeňka Schwarze. Ve funkci skončí 30. června, řekl novinářům radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Praha podle Lacka vypíše výběrové řízení. Rozhodnutí padlo po vleklých sporech mezi vedením záchranky a zaměstnanci. Schwarz v reakci pouze napsal, že je mimo republiku. Své odvolání nekomentoval, vyjádří se prý v pátek. Postup vedení města kritizuje opoziční ODS.

Po odchodu ředitele už více než rok volala část zaměstnanců a tamní odbory. Letos v lednu vyhlásili stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 430 zaměstnanců záchranné služby. „Doufáme, že s novým vedením, které bude zvoleno, budeme moci lépe komunikovat a společně vytvoříme lepší pracovní podmínky,“ řekl místopředseda odborové organizace pražské záchranky Karel Böhm.

Zaměstnanci si od loňského května stěžovali na špatné chování vedení záchranky. Situace se vyhrotila poté, co dispečerky požádaly, aby jim byla proplácena celá dvanáctihodinová směna včetně přestávky, protože ji nemají čas čerpat. Záchranářům vadilo také to, že jsou přetěžováni, protože je jich málo, a neustálé změny ve složení posádek sanitek.

Silná autorita, špatná pracovní atmosféra

Podle Schwarze byla kritika ze strany zaměstnanců cílenou předvolební kampaní před senátními volbami na podzim 2014. Tehdejší senátor Schwarz, zvolený v roce 2008 za ODS, svůj mandát loni neobhájil. Podobná situace se podle odborářů řešila v záchranné službě před deseti lety, v souvislosti s tím údajně odešlo během dvou let přes 170 zaměstnanců.

Magistrát jako zřizovatel nechal kvůli stížnostem zaměstnanců vypracovat v záchranné službě audit. Ten sice nedoporučil personální změny, ale konstatoval, že ředitel vede záchrannou službu autoritativně, což vyvolává špatnou pracovní atmosféru.

„Dosavadnímu řediteli bych chtěl moc poděkovat za práci, kterou v pražské záchranné službě odvedl, a za vysokou úroveň, jakou pražská záchranka má,“ uvedl radní Radek Lacko, do jehož gesce zdravotnictví spadá. Víc odvolání Schwarze komentovat nechtěl. Rada v nejbližší době vypíše výběrové řízení na jeho nástupce, parametry tendru bude schvalovat za týden.

Postup radních se nelíbí předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi, který rozhodnutí radních označil za „personální devastaci“ a kritizoval i termín odvolání, kdy je Schwarz mimo republiku. „Po šestnácti letech byl odvolán maximálně schopný manažer, který ze záchranky vybudoval službu na úrovni evropské extratřídy. Odvolání navíc následuje po auditu, který jeho kvality potvrdil,“ uvedl Humplík.

Loni záchranáři ošetřili 110 413 pacientů. Letos počet výjezdů za den ještě vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří asi se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

Schwarz čelil sporům se zaměstnanci už několikrát:

  • Ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) se Schwarz stal v listopadu 1998 poté, co zvítězil v konkurzu. Ani za jeho vedení se nepodařilo najít pro ZZS sídlo v centru města, kde je nejvíce zásahů. Schwarz tento problém zčásti řešil mj. malým elektromobilem s jedním zdravotníkem, který nepřetržitě projížděl centrem města. V minulosti zavedl i obdobné hlídky na elekrokole či záchranářské motorky. Loni v létě jezdili záchranáři po centru a cyklostezkách i na kole.
  • Loni na jaře Schwarz zmedializoval problém záchranářů s umisťováním pacientů do nemocnic, když v dubnu zveřejnil případ záchranářů, kteří přes hodinu vozili po Praze ženu s otravou, protože ji odmítlo přijmout sedm nemocnic. Ministerstvo na to posléze reagovalo nařízením, že pacienty v Praze musí od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Po dalším zveřejnění problematického umístění pacientů loni v létě ředitelé pražských nemocnic obvinili Schwarze, který byl tehdy i senátorem, ze zkreslování a zveličování problému za účelem jeho reklamy před podzimními senátorskými volbami.
  • V čele ZZS čelil Schwarz několika výzvám k odstoupení. Naposledy letos koncem ledna vyhlásila třetina zaměstnanců záchranky, kteří jsou v odborech, stávkovou pohotovost kvůli porušování kolektivní smlouvy a nevhodnému chování vedení a Schwarze vyzvala k rezignaci. Problémy podle odborářů začaly stížnostmi dispečerek, jimž je propláceno jen jedenáct hodin z dvanáctihodinových směn. Zaměstnancům vadí i rozdělování pracovních týmů a jejich rotace na různých stanovištích.
  • Magistrát jako zřizovatel nechal nato kvůli stížnostem zaměstnanců vypracovat v záchrance audit. Ten sice nedoporučil personální změny, ale konstatoval, že ředitel vede záchrannou službu autoritativně, což způsobuje špatnou pracovní atmosféru.
  • Na údajnou šikanu ze strany vedení ZZS si někteří zaměstnanci stěžovali už vícekrát, mj. v roce 2004, kdy rovněž odboráři vyzvali Schwarze k odstoupení. V souvislostí s tím pak podle odborářů odešlo na 170 zaměstnanců.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav
Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav

nám. Jana Žižky z Trocnova, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
10 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz