Pracovníci ústavu, který je určen mentálně postiženým a seniorům, se chtějí obrátit na soud. Uvedla to Mladá fronta Dnes. Podle listu dostalo v rokytnickém domově během posledních dvou let výpověď nebo odešlo zhruba 30 pracovníků, tedy více než čtvrtina z celkového počtu.
ČTĚTE TAKÉ: |
Podle Fabové stojí za slovy o šikaně organizační změny, se kterými se údajně někteří zaměstnanci neztotožnili. Odvolala se také na kontroly hejtmanství, které nepravosti neodhalily. Podle zaměstnanců však situace bezproblémová není.
"Děláme s mentálně postiženými, to znamená, že se jen tak z ničeho nesesypeme. Ale kvůli obrovskému nátlaku vedení a osočování jsme pod velkým stresem. Jedna kolegyně už kvůli tomu skončila v péči psychiatra na antidepresivech," řekla MfD zaměstnankyně domova, která si nepřála uvést své jméno. Podle ní konflikty začaly před dvěma lety, kdy ředitelka opět přijala vrchní sestru, která prý odešla rok předtím dohodou kvůli porušení pracovní kázně.
Klienti poté byli údajně častěji posíláni do psychiatrické léčebny za jakékoliv provinění vůči personálu. "Dříve se v takových případech vypisovaly speciální dokumenty. Ty se najednou začaly vypisovat až dodatečně jiným pracovníkem a klient putoval do léčebny na základě nedostatečných písemných podkladů," dodala. Podle Evy Prepelicové, která je jednou z propuštěných, se lidé, kteří na tyto věci začali upozorňovat, stali záhy nepohodlnými.
Téměř 40 zaměstnanců sepsalo stížnost a poslalo ji na krajský úřad. Podle náměstkyně hejtmana Yvony Kubjátové se však neprokázalo, že by klienti byli posíláni do psychiatrické léčebny na základě nedostatečných podkladů.
Krajský úřad navíc dal podle listu vedení domova seznam stěžovatelů, část z nich pak dostala výpověď zdůvodněnou úsporou nákladů. Celkový počet zaměstnanců ústavu se ale přitom od roku 2007 zvyšuje. Propuštění lidé se proto chtějí obrátit na soud.