Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Reforma bude lákat důchodce do práce

Česko

PRAHA Reforma veřejných financí může motivovat důchodce k práci. Dosud totiž platí, že důchodce, který pobírá starobní důchod nad 38 tisíc korun ročně a přitom pracuje, nemůže využít slevu na dani z příjmu. Ta je v současnosti sedm tisíc dvě stě korun.

Od ledna 2008 však dostane každý pracující včetně důchodců slevu na dani 28 840 korun za rok. Znamená to, že pro pracující důchodce budou nově platit úplně stejná pravidla jako pro ostatní výdělečně činné.

„Reformou bychom chtěli dosáhnout alespoň poloviční zaměstnanosti lidí nad padesát pět let,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Zároveň dodal, že se tím snaží naplnit regule Evropské unie, která se kvůli stárnutí evropské populace snaží daňovými úlevami nalákat seniory zpět do práce.

Například důchodce s měsíční penzí šest tisíc pět set korun, který si za rok přivydělá sto tisíc korun, by měl hypoteticky měsíčně ušetřit skoro šestnáct set korun.

Jak ale podotýká mluvčí ministerstva Jiří Sezemský, záležet bude na valorizaci důchodů, jejíž výše není dosud jasná. Ministr Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že bude navrhovat zvýšení o 115 až 120 korun.

Analytici se shodují, že daňové změny mají pozitivní dopad. „Významné bude rovněž to, že část lidí, kteří pomýšlejí na odchod do důchodu, bude chtít zůstat nadále v práci,“ dodává analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Díky zmiňovaným daňovým slevám by si tak většina z pracujících seniorů mohla značně vylepšit své celkové příjmy. Problém bude pouze v tom, zda všichni důchodci, kteří pracovat chtějí, práci také najdou. Na českém trhu práce sice momentálně chybí zaměstnanci v mnoha oborech, ale není zdaleka jisté, že volná místa budou chtít firmy obsadit právě seniory. Nejvíc šancí pro získání práce budou mít důchodci žijící v Praze a okolí. „Nejvíce lidí zde chybí na kancelářských pozicích. Otázkou je, zda jsou někteří starší lidé schopní vykonávat tyto práce, zda mají například uživatelskou znalost počítačů,“ konstatuje ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. „Vláda dělá dobře, že se důchodce snaží motivovat formou pobídky, a ne jim pouze vyplácet dávky,“ dodává David Marek z Patria Finance.

Je to krok správným směrem, tvrdí analytici

Skutečná důchodová reforma Česko teprve čeká. Přesto i vládou navrhované slevy na daních by se mohly pozitivně projevit při záchraně důchodového systému, který je podle všech politiků i odborníků potřeba významně revitalizovat. „Snaha současné vlády motivovat důchodce k práci je krok správným směrem, rozhodně ale nemůže nahradit skutečnou důchodovou reformu. Ta bude daleko zásadnější. Situaci to přesto může jenom zlepšit, v žádném případě zhoršit,“ myslí si Marek. Analytici se shodují, že právě pro důchodce jsou daňové slevy daleko výhodnější než pro pracující. „U lidí v důchodu může v některých případech jít skutečně o znatelné přilepšení,“ potvrzuje Šichtařová. Problém ale je, že očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent zdraží potraviny, léky a veřejnou dopravu. A to se nejvíc dotkne právě nízkopříjmových skupin obyvatel, kam se důchodci většinou řadí. Právě oni totiž utrácejí velkou část příjmů za léky a potraviny. I proto jim chce Topolánkova vláda od ledna 2008 zvednout důchody o částku, která by tento dopad alespoň trochu změkčila. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase si proto důchodci nijak výrazně nepohorší. „Dopad reformy na spotřebitelský koš důchodců nebude podle našich současných propočtů nijak dramatický,“ ubezpečuje Nečas.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...