Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Reforma: nejasnosti a o čem se ještě jedná

Česko

Během diskuse o tom, kolik a jak zaplatíme od 1. ledna u lékaře, vyvstávají nejrůznější nejasnosti. Jak to bude u zubaře? A budeme moci používat platební kartu? Dnešní Zdraví přináší odpovědi.

Kolik a kdy budeme platit u zubaře?

Situace u zubařů je trochu jiná než u jiných odborných lékařů. Zubaři totiž například nemají definované klinické vyšetření, za které se u praktického lékaře platí 30 Kč. „Protože v tom nemají jasno ani sami lékaři, chceme problematické body tento týden prodebatovat s prezidentem České stomatologické komory, tak aby vzniklo společné doporučení pro pacienty i lékaře,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Dodává, že podstatou diskuse bude ujasnění plateb u některých sporných úkonů. Základní pravidla -tedy například preventivní prohlídka dospělých jednou za půl roku bez poplatku - zůstávají.

Bude se v nemocnici či u lékaře platit kartou?

Platba kartou záleží na technickém vybavení jednotlivých ordinací či zdravotnických zařízení. V některých nemocnicích bude možné platit kartou na pokladnách (viz článek na str. II), některým praktickým lékařům v ordinacích se naopak pořizování potřebného vybavení jen kvůli poplatkům nevyplatí.

Jak se bude kontrolovat, zda lékaři poplatky od pacientů vybírají?

Situace, kdy by lékař poplatky nevybíral, podle Tomáše Cikrta pravděpodobně nenastane. „Z jakého důvodu by se připravoval o peníze? Musel by se vyhnout kontrole pojišťovny, tedy nenahlásit, že provedl výkon hrazený z veřejného zdravotního pojištění, na který se poplatek vztahuje,“ říká. Praktičtí lékaři jsou totiž smluvními pojišťovnami odměňováni právě na základě vykázaných výkonů.

Počítá se den nástupu do nemocnice a den odchodu domů za jeden den? Kolik zaplatíme, přenocujeme-li v nemocnici jen jednu noc? A platí se například i za několikahodinovou hospitalizaci v rámci endoskopické operace?

Den nástupu do nemocnice a den odchodu se počítá jako jeden, zaplatíme tedy 60 Kč. Stejnou sumu dáme i za jednu noc v nemocnici. Naopak bez poplatku bude několikahodinová hospitalizace v rámci tzv. jednodenní chirurgie, tedy zmíněné endoskopické operace.

Smí lékař po Novém roce předepsat recept bez toho, aby pacienta řádně klinicky prohlédl?

„To si musí ohlídat zdravotní pojišťovny,“ říká Tomáš Cikrt. „Přinejmenším první předepsání léku musí lékař spojit s klinickým vyšetřením, recepty nelze předepisovat naslepo,“ dodává.

Vztahuje se pohotovostní 90korunový polatek i na zdravotnickou záchrannou službu? Kolik budu platit, když si v noci například zlomím ruku a pojedu do nemocnice na pohotovost, ze které mě pošlou na další ošetření?

Na zdravotnickou záchrannou službu se poplatky nevztahují. Pokud pacienta přijme nemocniční pohotovost, zaplatí jen 90 Kč za její služby bez ohledu na počet dílčích vyšetření, která pacient poté (tedy v rámci ošetření na pohotovosti) absolvuje -případně i na různých odděleních téže nemocnice.

O autorovi| Dvoustranu připravila Hana Slívová / grafika LN Vondra

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...