Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Reforma penzí hledá kompromis

Česko

První fáze reformy by mohla být schválena na začátku roku 2008, další do konce volebního období

PRAHA Na rozdíl od schvalování reformy veřejných financí panuje mezi parlamentními stranami větší vůle po shodě u projednávání důchodové reformy. Při projednávání první etapy trojfázové důchodové reformy, která se zabývá hlavně změnami parametrů základního systému, se členové komise k důchodové reformě shodli na zásadní změně, že kapitálové důchodové pojištění nebude povinné.

„Zatím minimálně ve čtveřici ODS, KDU-ČSL, SZ a ČSSD v komisi cítím vůli po shodě,“ řekl ministr práce a sociálních věcí za ODS Petr Nečas. Komise k důchodové reformě má deset členů, z každé parlamentní strany dva zástupce. Původně se měla komise zabývat jen první etapou důchodové reformy, ale Nečas řekl, že předběžně předpokládá, že komise bude kontinuálně projednávat i druhou a třetí část reformy.

„Všechny tři etapy reformy penzijního systému by měly být schváleny v tomto volebním období, otázkou je, jak to bude s implementací,“ řekl Nečas. Ministerstvo již rozpracovalo první etapu důchodové reformy do paragrafovaného znění. To se nyní nachází v mezirezortním připomínkovém řízení, které by mělo skončit na začátku září.

Teoreticky by vláda mohla projednávat návrh první části reformy na podzim a do konce roku by se materiál mohl dostat do Poslanecké sněmovny. „Během prvního čtvrtletí příštího roku by reformu měla projednat a prohlasovat Poslanecká sněmovna,“ řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Paralelně se materiálem zabývá i komise, jejíž členové na dalším zasedání na konci září předloží stanoviska svých stran k první etapě reformy. Komise rovněž projedná výsledky analýz důchodových reforem v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, kterou zadala ministerstvu vypracovat.

„První etapa nebude mít problém projít, není to ještě strategický krok; možná bude problém najít průsečík u třetí etapy, která projednává získávání prostředků,“ řekla Džamila Stehlíková, ministryně pro oblast lidských práv a členka komise.

V rámci první etapy důchodové reformy by se měla postupně zvyšovat věková hranice pro nárok na starobní důchod, sjednotit věková hranice žen a mužů pro trvalý nárok na vdovský/vdovecký důchod, prodloužení potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod z 25 let na 35 let. Také by doba studia nevytvářela nárok na důchod. Dále by se měla přehodnotit stávající definice invalidity, invalidní důchod by se měl změnit na starobní důchod po dovršení věku 65 let.

Druhá a třetí fáze reformy penzí se zatím nachází ve stavu koncepčních úvah, ale komise se dohodla, že je projedná během roku 2008. V rámci druhé fáze penzijní reformy by se měly zavést platby státu za náhradní doby pojištění, vytvořit rezervy pro důchodovou reformu a oddělit financování základního důchodového pojištění od státního rozpočtu. Také by se měl vytvořit Fondu důchodových rezerv, u kterého zatím také panuje shoda.

Do fondu by se měly odvádět zisky z privatizace a přebytky z důchodového výběru. „Je třeba využít současného pozitivního vývoje na důchodovém účtu, který vzniká díky rychle rostoucí ekonomice a vysoké zaměstnanosti,“ řekl Nečas. Podle ministra by fond měl být zaveden příští rok, ale jeho zavedení vyžaduje nejdříve legislativní změny. Ministerstvo financí již v současné době připravuje zákon o penzijním připojištění a mělo by ho příští rok předložit do sněmovny.

Během druhé fáze by se také měly vytvořit podmínky pro soukromé důchodové plány. Ty by měly být doplněny zavedením dalšího dobrovolného spořicího pilíře důchodového systému v konečné třetí etapě. Ten by měl být založen na dobrovolné možnosti částečně se vyvázat ze základního důchodového pojištění.

***

Tři etapy penzijní reformy

1. etapa má za úkol provést celkovou stabilizaci systému a zajistit, aby byl dlouhodobě udržitelný (zvyšování a sjednocení věkové hranice k odchodu do důchodu, prodloužení potřebné doby pojištění)

2. etapa – jejím cílem jsou změny ve veřejném základním důchodovém pojištění a změny v oblasti soukromých důchodů (penzijní připojištění se státním příspěvkem a životní pojištění)

3. etapa zavede další dobrovolný spořicí pilíř důchodového systému

Autor: