Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Reforma za rok, plánuje Heger

Česko

Ministr zdravotnictví hledá peníze. Dokonce i u žen v domácnosti a dalších lidí bez příjmů

PRAHA Ještě letos chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) prosadit zvýšení plateb na zdravotní pojištění pro ženy v domácnosti a další osoby bez zdanitelných příjmů. Dosud platí 1080 korun měsíčně, zatímco zaměstnanci v průměru 2800. Do této kategorie patří také nezaměstnaní, kteří nejsou na úřadu práce, nebo lidé pracující mimo EU pro cizího zaměstnavatele. Více na zdravotní pojištění by měli podle Hegera od příštího roku platit i lidé, kteří pracují na dohody o pracovní činnosti.

„Chceme to navrhnout už letos pro příští rok. Přínos je spíše symbolický, není to na úrovni miliard korun,“ řekl včera Heger. Podle jeho osobního názoru by se mohlo zvýšit i zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné, to ale ví, že v koalici neprosadí.

„Stát se v 90. letech rozhodl, že bude podporovat živnostníky, ale bohužel na úkor zdravotnictví. Myslím, že tyto pokusy státu by se měly odehrávat na úrovni daní,“ soudí Heger. Ministr prý na vládě přednesl i myšlenku zvýšit pojistné všem zaměstnancům nebo přilít do zdravotnictví větší platby státu. Ani jedno ale jeho kolegové nechtějí, nejdříve se prý mají hledat vnitřní rezervy.

Zvýšení plateb na zdravotní pojištění pro některé skupiny je součást plánu, jak do zdravotnictví dostat už příští rok alespoň nějaké peníze navíc. Jak už Heger oznámil dříve, ještě letos připraví také změnu regulačních poplatků v nemocnici. Od příštího dubna by se na lůžku neplatilo 60 korun za den, ale 100 korun. To ale přinese zhruba 700 milionů korun. V příštím roce přitom bude chybět ve zdravotnictví podle odhadů minimálně deset miliard.

O to, proč se zdravotnictví opět propadá do deficitu, se včera přes tisková prohlášení přeli poslanec a hejtman David Rath se senátorem Tomášem Julínkem. „Pokud by ČSSD z čistě politických důvodů nezablokovala zdravotní reformu, nemusely by se nyní zdravotní pojišťovny potýkat s deficitními rozpočty,“ prohlásil Julínek. Podle Ratha k tomu naopak vedlo rozhodnutí minulé koalice o zmrazení plateb státu za státní pojištěnce a zavedení stropů na zdravotní pojištění. Středočeský hejtman tvrdí, že se kvůli tomu většina nemocnic dostane nejpozději příští rok do dluhů.

Od ministerstva zdravotnictví mohou poslanci ještě letos čekat kromě změny poplatků také některé změny vzdělávání lékařů. Z dlouhodobých změn Heger především plánuje dát do zákona pravidlo, že zdravotní pojišťovny hradí jen takovou variantu účinné péče, která je nejlevnější. Kdo chce lepší materiál nebo dražší metodu, mohl by si nově doplatit rozdíl mezi nadstandardem a tím, co platí pojišťovna.

Velkou várku reformních zákonů hodlá Heger předložit tak, aby začaly platit od ledna 2012.

***

NÁVRHY, S NIMIŽ UŽ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ LEOŠ HEGER NARAZIL

Poplatek u ambulantního specialisty bez doporučení praktika ve výši 200 korun Podle Hegera by se ve zdravotnictví ušetřilo, kdyby byl pacient motivovaný chodit nejdříve k praktickému lékaři a až pak k ambulantnímu specialistovi. Dnes může každý jít ke specialistovi bez doporučení. Nově by podle Hegerova návrhu platil při návštěvě bez doporučení poplatek 200 korun. Po schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem Heger návrh pozměnil. Místo 200 korun se nyní mluví o 90 korunách. Dnes se platí v každém případě pouze 30 korun. Výše limitu podle příjmů Heger před časem přišel s nápadem, že by se roční strop doplatků a poplatků ve zdravotnictví odvíjel od výše příjmů. Dnes pojišťovny vrací poplatky zaplacené nad 5000 korun za rok, u dětí a seniorů nad 2500 korun za rok. Podle Hegera by mohl limit být ve výši dvou procent ročního příjmu. Dnes už ale připouští, že to je v současném systému těžko proveditelné. Různé regulační poplatky v nemocnici Koalice se shodla, že by se v nemocnici mělo platit na regulačním poplatku minimálně 100 korun místo současných 60 korun. Heger zvažoval, jak ulehčit pacientům s malými příjmy, pro které může být 3000 korun za měsíc v nemocnici významná částka. Nejdříve uvažoval o zařazení tohoto poplatku do ročního ochranného limitu, od toho ale ustoupil. Ztratil by se totiž regulační efekt poplatku při dlouhém pobytu v nemocnici. Pak Heger navrhoval, aby seniorům, dětem a zdravotně postiženým zůstal poplatek na úrovni 60 korun. To ale zatím neprosadil, ministerstvo financí je proti. Vyšší platby zdravotního pojištění za osoby samostatně výdělečně činné Zatímco zaměstnanci v průměru platí na zdravotním pojištění 2800 korun měsíčně, osoby samostatně výdělečně činné 1200 korun měsíčně. Podle názoru Hegera by se to mohlo změnit, ale respektuje, že koalice na to v tuto chvíli nepřistoupí.

Autor: