Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Reformní smršť: den v nemocnici za 100 korun, do důchodu později

Česko

  16:01aktualizováno  20:43
PRAHA - Poslanecká sněmovna schválila první část zdravotní reformy. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zvyšuje poplatek za hospitalizaci ze 60 na 100 korun denně a umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče. Poslanci také schválili zvyšování věku odchodu do důchodu a omezení hazardu.

Leoš Heger prosadil první část zdravotnické reformy. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pro reformní zákony hlasovali poslanci koalice. Zdravotnícký zákon půjde do Senátu, kde má levice většinu. Důchodový zákon dostane k podpisu prezident.

"Je to velký průlom v legislativě našeho zdravotnictví," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Ministerstvo nechce legislativní proces nijak urychlovat," dodal.

ZMĚNY V DŮCHODECH

Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice.

Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) poslancům řekl, že přijetí senátní verze důchodové reformy by znamenalo opuštění principu, podle něhož každá koruna příspěvku, který lidé vloží do důchodového systému, se náležitě projeví na výši jejich penze.

Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají.

Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda navrhla z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života.

OMEZENÍ HAZARDU

Sněmovna na úterní schůzi schválila i návrh na omezení hazardu.  Obce budou moci pomocí vyhlášek regulovat hazard, a to nejen místně, ale i pokud jde o provozní dobu heren. Nově se sjednotí odvody výnosů z loterijních výnosů z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. Neprošel kritizovaný návrh na zákaz přístupu k nepovolenému hazardu po internetu. Předlohu ještě posoudí Senát.

Poslanci již jednou omezení hazardu schválili, a to před loňskými sněmovními volbami. Prezident Václav Klaus ji ale vetoval a sněmovna už nemohla o jeho vetu rozhodnout. Svůj krok zdůvodnil mimo jiné tím, že zásadním způsobem zužovala okruh příjemců odvodů na veřejně prospěšné účely.

Týkat se bude žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Rath: Heger by měl dát hlavu na špalek

Ještě před hlasováním ministr Heger připustil, že vést diskuzi o zdravotní reformě pro něj bylo složité. "Je pro mě těžké prosazovat zákon, když k němu není stoprocentní shoda. Budeme se dál snažit kultivovat diskuzi, aby byla více věcná a méně politická," řekl poslancům ministr.

PSALI JSME O PONDĚLNÍM JEDNÁNÍ TRIPARTITY

I během rozpravy musel šéf rezortu zdravotnictví vyslechnout nespočet námitek opozičních poslanců. Vládní návrh reformy označil například stínový ministr zdravotnictví socialista David Rath za "cestu do pekel". Hegera pak vyzval, aby dal kvůli sporné reformě "... hlavu na špalek, nebo alespoň politickou funkci."

David Rath kritizoval Hegerovu reformu.

Strašení opozice
Heger kontroval, když označil strašení opozice, že zdravotní péče po reformě bude "chudinská" za nefér. "Všichni pacienti budou uspokojeni kvalitní péčí jako dosud," vzkázal Heger.

ZVÝŠÍ SE SOUDNÍ POPLATKY

Sněmovna přehlasováním veta Senátu rozhodla, že soudní poplatky za civilní spory se zvýší. Příjmy státu z nich vzrostou o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně.

V horní parlamentní komoře převážil názor, že zvýšení poplatků by ještě více narušilo právo chudších lidí na spravedlivé projednávání případů. Sněmovna ale teď poslala novelu k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

Vládní návrh sleduje úsporné cíle kabinetu. Justice stojí stát přes deset miliard za rok, uvádí kabinet. Lidé budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku.

O stažení novely z programu jednání požádala v úterý dopoledne Česká lékařská komora, o totéž usilovaly i odbory. Opozice avizovala, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

Kvůli zavedením standardů levice hrozí stížností u Ústavního soudu. Svaz pacientů je připraven obrátit se na právníky, jakmile první pacient bude poškozen. Právními spory hrozí i zdravotnické odbory.

Předseda zdravotního výboru Boris Štastný (ODS) vidí hlavní výhodu v tom, že pacient bude mít přehled o tom, na jakou péči má ze zákona nárok. Opozice a odbory však tvrdí, že lidé dostanou jen nejlevnější ošetření a lepší metody a léky budou jen pro bohatší.

Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

NÁKUPY ZBRANÍ BEZ PROSTŘEDNÍKŮ

Sněmovna dnes hladce schválila vládní novelu, která umožní ministerstvům obrany a vnitra nakupovat vojenský materiál ze zahraničí bez prostředníků. Předloha míří do Senátu.

Novelou bude moci obrana a vnitro nakupovat zbraně i od zahraničních firem při využití zákona o zadávání veřejných zakázek. Dosud to bylo prakticky nemožné kvůli tomu, že ke konkrétnímu obchodu bylo nutné usnesení vlády.

Zdražení v nemocnici
Novela dále zvyšuje poplatek za hospitalizaci ze 60 na 100 korun. Novinkou také je, že pacienti by měli v lékárnách platit 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by si měli pacienti platit sami, stejně tak i podpůrné léky.

Zdravotnickou reformu cupovali hlavně opoziční poslanci.

V poslaneckých lavicích při projednávání zásadní reformy zdravotnictví chybělo 32 poslanců. Hned 16, mezi nimi i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, se ze schůze neomluvilo. Hned na začátku schůze si podlanci odhlasovali, že budou hlasovat i po půlnoci. Jde o pojistku, aby koaliční poslanci mohli reformu schválit.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá Heger předložit vládě do konce června. Platit by měly od ledna 2012.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...