8. dubna 2013 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Registr aut opět kolaboval. Spadlo spojení s databázemi policie

Na registrech řidiči čekají i několik hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na registrech řidiči čekají i několik hodin. | foto: ČTK

PRAHA Registr vozidel měl opět problémy. Jeho provoz v pondělí odpoledne zastavilo přerušené spojení s databází hledaných vozidel, řekl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Výpadek hlásili úředníci i z jiných měst v Česku, například z Kladna a ze Zlína. Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold řekl, že problém byl zhruba po třech hodinách odstraněn.

"Nemůžeme přihlašovat vozidla, protože nefunguje pátrání," uvedl odpoledne Mihalík. Podle Neřolda nevznikl problém v samotném centrálním registru, ale v policejních databázích, které spravuje Česká pošta. Bez ověřování údajů v těchto systémech úředníci nesmějí velkou část úkonů provádět, uvedl Neřold.

Problémy s registrem vozidel

Registr vozidel loni v pololetí převzalo od ministerstva vnitra do své správy ministerstvo dopravy. Vzápětí se začal potýkat s výpadky a zpomalilo se jeho fungování. Od letošního dubna provoz registru nově zajišťují společnosti ICT a Telefónica, které jej převzaly od ATS - Telcom. Právě kvůli tomu byl registr v úterý a ve středu minulý týden mimo provoz, testovalo se jeho fungování. Spuštěn byl ve čtvrtek, nebyl ale zcela zatížen, protože v provozu byla jen asi čtvrtina registračních pracovišť. Plně zatížen byl poprvé po změně provozovatele dnes.

Podle něj vypadl kolem 16:00 přístup do aplikací patřících policejnímu prezidiu, a to do systému pátrání po motorových vozidlech a do schengenského informačního systému, pomocí nichž se dohledávají zcizená vozidla. "Pokud není z těchto dvou systémů odezva, úředníci nemohou vozidla zaregistrovat," zopakoval mluvčí.

Policejní prezidium podle Neřolda chybu večer odstranilo a obě aplikace byly k registru opět připojeny. Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka šlo o problém v infrastruktuře, samotné databáze fungovaly bez problémů.

Podle ministerstva dopravy se v pondělí v registrech vozidel uskutečnilo na 20 tisíc transakcí. Na 1800 žadatelů odbavili například v Praze, klidný průběh až do odpoledních hodin hlásila i ostatní města. V Jihlavě odbavili na 200 žadatelů, což podle vedoucího úseku vozidel Petra Jelínka odpovídalo běžnému pondělnímu provozu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!