Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registr aut opět kolaboval. Spadlo spojení s databázemi policie

Česko

  20:59
PRAHA - Registr vozidel měl opět problémy. Jeho provoz v pondělí odpoledne zastavilo přerušené spojení s databází hledaných vozidel, řekl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. Výpadek hlásili úředníci i z jiných měst v Česku, například z Kladna a ze Zlína. Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold řekl, že problém byl zhruba po třech hodinách odstraněn.

Na registrech řidiči čekají i několik hodin. foto: ČTK

"Nemůžeme přihlašovat vozidla, protože nefunguje pátrání," uvedl odpoledne Mihalík. Podle Neřolda nevznikl problém v samotném centrálním registru, ale v policejních databázích, které spravuje Česká pošta. Bez ověřování údajů v těchto systémech úředníci nesmějí velkou část úkonů provádět, uvedl Neřold.

Problémy s registrem vozidel

Registr vozidel loni v pololetí převzalo od ministerstva vnitra do své správy ministerstvo dopravy. Vzápětí se začal potýkat s výpadky a zpomalilo se jeho fungování. Od letošního dubna provoz registru nově zajišťují společnosti ICT a Telefónica, které jej převzaly od ATS - Telcom. Právě kvůli tomu byl registr v úterý a ve středu minulý týden mimo provoz, testovalo se jeho fungování. Spuštěn byl ve čtvrtek, nebyl ale zcela zatížen, protože v provozu byla jen asi čtvrtina registračních pracovišť. Plně zatížen byl poprvé po změně provozovatele dnes.

Podle něj vypadl kolem 16:00 přístup do aplikací patřících policejnímu prezidiu, a to do systému pátrání po motorových vozidlech a do schengenského informačního systému, pomocí nichž se dohledávají zcizená vozidla. "Pokud není z těchto dvou systémů odezva, úředníci nemohou vozidla zaregistrovat," zopakoval mluvčí.

Policejní prezidium podle Neřolda chybu večer odstranilo a obě aplikace byly k registru opět připojeny. Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka šlo o problém v infrastruktuře, samotné databáze fungovaly bez problémů.

Podle ministerstva dopravy se v pondělí v registrech vozidel uskutečnilo na 20 tisíc transakcí. Na 1800 žadatelů odbavili například v Praze, klidný průběh až do odpoledních hodin hlásila i ostatní města. V Jihlavě odbavili na 200 žadatelů, což podle vedoucího úseku vozidel Petra Jelínka odpovídalo běžnému pondělnímu provozu.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...