Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Budou v registru deviantů jen ti nově odsouzení, nebo všichni? Resort tápe

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Má registr deviantů, který má zabránit sexuálním predátorům pracovat s dětmi, zahrnovat jen nové pachatele, nebo i ty, kteří čin spáchali v minulosti? To je otázka, o které se odborníci i resorty nejvíc přou. I proto o tom budou ministerstva v říjnu jednat na úřadu vlády. V pondělí to uvedl náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav.
  15:05

Spravedlnost prosazovala variantu, která by do registru zahrnula jen nově odsouzené, pro úplný seznam bude potřebovat součinnost ministerstva školství a dalších úřadů.

Kritici současné praxe v Česku poukazují na to, že lidem odsouzeným za znásilnění či zneužívání dětí nebrání nic v tom, aby si založili dětský spolek, byli s dětmi v každodenním kontaktu a třeba pro ně organizovali tábory nebo vedli sportovní kroužky.

O zavedení registru se diskutuje již delší dobu, na jeho podobě ale nepanuje shoda. Po legislativní změně by se žadatelé o práci s dětmi prokazovali takzvaným dětským certifikátem.

Měl by registr deviantů obsahovat jen nově odsouzené pachatele?

celkem hlasů: 142

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 18. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ne128
Ano9
Je mi to jedno5

Ministerstvo prosazovalo, aby o každém zápisu do registru rozhodoval soud –⁠ ukládal by ho pachateli jako ochranné opatření. Část poslanců ale žádá, aby zápis byl po pravomocném odsouzení za vybrané trestné činy automatický a také aby registr zahrnoval i pachatele z minulosti. Podle Stanislava však zpětné účinnosti nelze docílit prostředky trestního práva.

Spolupráce s jinými resorty

„Je potřeba to případně upravit v rámci bezúhonnosti, vstupu do regulované profese v rámci sektorových právních předpisů. Ty však nejsou v gesci ministerstva spravedlnosti, ale především v gesci ministerstva školství, ministerstva kultury a dalších jiných resortů,“ vysvětlil.

Proto spravedlnost požádala Úřad vlády ČR o svolání říjnového jednání, které bude koordinovat vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Schůzky se zúčastní i poslanci z podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. „U takto zásadní otázky nechceme posílat do parlamentu zákon, na kterém by nebyla shoda,“ poznamenal Stanislav.

„Chceme tam dojít ke konečné shodě, zda jít jedním směrem, nebo oběma směry zároveň –⁠ tedy do budoucnosti i do minulosti,“ popsal náměstek cíl jednání.

Pokud se účastníci shodnou na širší variantě registru, ministerstvo spravedlnosti právní mornu v této podobě připraví. „Budeme k tomu ale potřebovat spolupráci jiných resortů, protože nemůžeme zasahovat do předpisů, které jsou v jejich gesci,“ upozornil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!