Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registr opět zkolaboval. Ministerstvo netuší, kdy bude obnoven

Česko

  9:05aktualizováno  18:21
PRAHA - Registr vozidel v Česku opět celý den nefungoval. Nebylo ho totiž možné spojit s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel. Kolem poledne se na některých registračních pracovištích povedlo systém zprovoznit, po třetí hodině se ale spojení opět přerušilo. Ministerstvo dopravy zatím neví, jestli bude systém nefunkční i v úterý.

Na registrech řidiči čekají i několik hodin. foto: ČTK

"Pořád se na tom pracuje a zkoumá se, kde je chyba," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Šetření totiž zatím nedokázalo odpovědět na to, kdo je za pondělní výpadek systému odpovědný.

Vinu odmítá jak ministerstvo dopravy, které je odpovědné za registr vozidel, tak ministerstvo vnitra a policejní prezídium, které se starají o databáze hledaných vozidel a registr identifikačních čísel. "Dokud není známý přesný důvod poruchy, je předčasné hovořit o tom, kdy se ji podaří odstranit," dodal mluvčí ministerstva dopravy.

Šlo vyřídit jen jednoduché požadavky

Od rána do 15:00 se v celé Praze podařilo odbavit 735 žadatelů. "Šlo ale jen o jednodušší případy," dodal vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík. V průběhu celého dne nebylo možné přihlásit nové auto nebo dovezený automobil z ciziny.

Nejvíce lidí se po přechodu k systému ministerstva dopravy podařilo odbavit minulou středu, kdy jich podle Mihalíka bylo 1300. Během fungování původního systému, který spravovalo ministerstvo vnitra, pražská pracoviště denně obsloužila téměř dvojnásobek tohoto počtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě horší situace byla v průběhu pondělí v Brně. "Úředníci ráno vydali 200 pořadových lístků, 130 lidí ale kvůli přetrvávajícím potížím neobsloužili," uvedla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová. Ti, na které se nedostalo, mají možnost s dnes vydanými a nevyužitými pořadovými lístky přijít v následujících dnech.

Brněnský primátor Roman Onderka znovu vyzval lidi, aby se s náhradou škod vzniklých nefungujícím registrem obrátili na ministerstvo dopravy. Brněnský magistrát prý udělá to samé. Podle ombudsmana mohou lidé kromě prokazatelných škod žádat i kompenzaci za nemajetkovou újmu.

Místy registr fungoval, ale jen chvilku

Jedním z míst, kde se v pondělí systém podařilo na chvíli zprovoznit, je Kladno. Podle mluvčího kladenské radnice Viléma Frčka se povedlo navázat spojení registru a policejních databáze kolem poledne, v 15:00 ale opět přestalo fungovat. Kolem poledne registr fungoval ještě například v Jihlavě.

Postoj ministerstva dopravy kritizoval stínový ministr za ČSSD a plzeňský hejtman Milan Chovanec. "Je neuvěřitelné, že registr zkolaboval opakovaně, přestože ministr dopravy Pavel Dobeš již několikrát sliboval jeho brzký bezproblémový chod," uvedl opoziční politik. Dobeš podle něj nemůže jen svalovat vinu na zhotovitelskou firmu a policii, ale měl by zajistit okamžité fungování evidence vozidel.

Nový registr opět nefunkční

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém spadl a od té doby se potýká s neustálými problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!