Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Registr vozidel navzdory slibům opět nefunguje

Registr opět nefunguje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Registr opět nefunguje | foto: Lidové noviny

PRAHA Nový registr vozidel na mnoha místech stále nefunguje. Ministr dopravy Pavel Dobeš sice v pondělí odpoledne oznámil, že se poruchu již podařilo odstranit a systém se postupně spouští, dosud však přetrvávají problémy a na úřadech se tvoří fronty. Řidičům na mnoha místech již došla trpělivost.

Například podle vedoucího oddělení registrace vozidel v Kutné Hoře Jaromíra Ďoubala není možné mimo jiné vytisknout velké a malé technické průkazy. Podle úterního vyjádření ministerstva dopravy však nejde o systémovou chybu a operativně se prý řeší.

ČTĚTE TAKÉ:


"Aplikace je plně v provozu," řekl ráno Jakub Žižka z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Problém s tiskem průkazů je podle něj spíše uživatelského rázu. Řada úředních míst má prý špatně nakonfigurované tiskárny. To se ministerstvo snaží operativně vyřešit, jednotlivým pracovištím prý rozeslalo informace o tom, jak mají nakonfigurovat správné fungování tiskáren.

S přihlašováním vozidel by tak lidé měli raději ještě počkat. "Určitě bych to dnes nedoporučoval," uvedl Dalibor Modřeň, vedoucí dopravního odboru na Magistrátu v Plzni. V současné době prý není možné zaručit, že úředníci budou moci požadovaný úkon provést. Nefunguje totiž evidence nového vozidla a nejde přehlásit vůz z jedné obce na druhou. Momentálně má smysl přijít například se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z databáze a s žádostí o odhlášku vozidla, dodal.

Kromě těchto problémů nový registr trpí i množstvím chyb, které vznikly při přesunutí databáze vozidel z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy.

Data se pomíchala, mají například jiný obsah motoru než ve skutečnosti nebo jinou barvu, řekl Jan Vavřík z plzeňského registračního centra. S novým registrem prý není možné pracovat tak jako se starým, který byl prý nepoměrně lepší. Sice není špatně vše, ale nový registr obsahuje podstatné chyby, uzavřel Vavřík.

V Brně funguje

Naopak registr vozidel v Brně po pondělním technickém výpadku od osmi hodin ráno funguje. Lidi obslouží celkem 30 úředníků, fronty nejsou velké. Podle informací mluvčího magistrátu Pavla Žáry bylo ráno na úřadě asi 30 lidí. "Je to zdlouhavé a kostrbaté, ale funguje to. Zájemce obslouží 24 pracovníků u okének a dalších šest v kancelářích," popsal situaci v Brně Žára s tím, že dnes platí pořadové lístky, které si v pondělí lidé na úřadě vzali. Ten, kdo se prokáže lístkem z pondělka, by měl být obsloužený přednostně.

Pondělní celorepublikový výpadek zasáhl v Brně asi 250 lidí, kteří si chtěli přihlásit auto či provést změnu v registru. Systém se podařilo nastartovat na jednom počítači v pondělí odpoledne, byl ale nestabilní. Od úterního rána úředníci obsluhují zájemce o změnu v registru.

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Od začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...