Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

„Rejnok“ vznikl na objednávku

Česko

Studii koncertní síně platili soukromníci, výběrové řízení nebylo třeba

ČESKÉ BUDĚJOVICE Návrh nové budovy Národní knihovny ve tvaru chobotnice od architekta Jana Kaplického vzbudil v Praze kontroverzní reakce zejména kvůli své podobě. V Českých Budějovicích, kde Kaplický navrhl novou koncertní síň ve tvaru rejnoka, jeho architektonická studie vyvolává zcela jiné pochybnosti. Rejnok by totiž měl pojmout až 1400 posluchačů vážné hudby, což je podle mnohých obyvatel Budějovic na stotisícové město příliš velké sousto.

„I špičkoví operní pěvci tady při festivalech sotva naplní divadelní sál, a to ještě lístky platí z poloviny sponzoři. Kde chtějí potom sebrat stovky posluchačů, kteří budou pravidelně plnit novou koncertní síň, mi zůstává záhadou,“ říká například podnikatel Petr Novák z Českých Budějovic, který pravidelně navštěvuje koncerty hudebního festivalu Emmy Destinové.

Jihočeská společnost přátel hudby, která celý projekt nového hudebního centra vymyslela, se však nedostatku návštěvníků neobává. „Pokud tady bude špičková scéna, kde mohou hrát symfonické orchestry, budou do Budějovic jezdit posluchači nejen z celých jižních Čech, ale i z celé republiky a ze zahraničí,“ tvrdí předseda společnosti Antonín Kazil.

Jihočeská společnost přátel hudby oslovila Kaplického s prosbou o návrh nové koncertní síně ještě před tím, než začal spor o jeho takzvaný blob v Praze. Protože se jedná o ryze soukromou iniciativu, nemusela společnost vypisovat výběrové řízení. Studii zaplatili sponzoři z řad českobudějovických firem. Na samotnou stavbu však společnost musí sehnat jednu až dvě miliardy korun, o které se hodlá ucházet u nadací a evropských fondů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!