Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reklama na drogu a „nový život“

Česko

Marihuana začíná být povolována jako lék na recept. V Kalifornii už mají první televizní reklamu

V Kalifornii odvysílala televize poprvé reklamu na léčivé účinky marihuany.

LOS ANGELES / PRAHA Černobílé záběry. V pozadí fotky dvou amerických legendárních prezidentů George Washingtona a Abrahama Lincolna. V popředí se v rychlém sledu střídají výpovědi spokojených pacientů. „Dal mi nový život,“ říká v úplném závěru docela půvabná mladá blondýna.

Takové jsou obrysy televizní reklamy, která začala tento týden běžet na jedné z kalifornských televizí. Pozoruhodné je to proto, že se jedná údajně o vůbec první placený reklamní spot svého druhu na léčivé účinky marihuany.

V šotu je odkaz na stránky cannacare. net (stejně se jmenuje jedna z kalifornských výdejen marihuany pro lékařské účely) i tvrzení, že cannabis nabízí úlevu u celé řady onemocnění: od Alzheimerovy choroby až po HIV/AIDS. Spot ale neukazuje ani konopí, ani se v něm nezmiňuje slovo marihuana. Místo toho mohou diváci na obrazovce vidět právě jen nápis cannabis.

Reakce diváků na reklamu byly podle televize Fox40 smíšené. „Nemám o ní příliš vysoké mínění. Mám jiné morální hodnoty,“ řekl mladík se slunečními brýlemi na čele. „Beru to v pohodě. Někteří lidé pociťují bolest, tak to potřebují,“ prohlásil jiný oslovený divák.

Na reklamě je však zajímavá i její širší souvislost. Kalifornie patří podle britského listu The Guardian do společnosti 14 amerických států a Washingtonu, D. C., kde je lidem umožněno užívat marihuanu, avšak jen pro léčebné účely. Zároveň se zde vede často poměrně napjatá debata o úplné legalizaci této drogy. V listopadu by se totiž mělo konat referendum, které rozhodne o tom, zda se Kalifornie stane prvním státem USA, kde bude užívání měkkých drog v plné šíři povoleno. Hlasovat se tak bude podle agentur mimo jiné o návrhu, zda bude moci osoba starší 21 let mít pro vlastní potřebu v držení až 28 gramů marihuany. Povolené by bylo rovněž omezené pěstování. Podobně jako v případě televizního spotu je ale reakce místní veřejnosti rozdílná.

Příznivci legalizace, kupříkladu ze sdružení Just Say Now, argumentují tím, že zákaz marihuany představuje pro organizovaný zločin stejnou podporu, jako tomu bylo v případě prohibice alkoholu ve 20. letech minulého století. Legalizace marihuany by podle nich umožnila rovněž zdanění této látky. Odpůrci, mezi něž patří i četní politici a představitelé policie, však tvrdí, že společenské náklady plynoucí z volného kouření marihuany budou větší než zisk, který legalizace přinese. „Legalizací kouření marihuany vzroste počet případů řízení pod vlivem (drog), úmrtnost a přibude zranění a nehod,“ říká zase jedna z místních aktivistek. Jak referendum dopadne, je zatím ve hvězdách. Podle průzkumů veřejného mínění z minulého roku ale v Kalifornii o několik procent převažovali příznivci legalizace.

Opletačky se zákonem V současnosti je skutečností, že i užívání marihuany ze zdravotních důvodů občas některým pacientům v Kalifornii přinášelo opletačky se zákonem. Týdeník The New Yorker před časem popsal příběh Matta Farrella, kterého policie v minulosti obvinila z nezákonného pěstování marihuany poté, co u něj nalezla rostliny marihuany. A to přesto, že policistům během „šťáry“ ukazoval lékařské povolení. Obvinění bylo sice v jednu chvíli staženo, problémy se zákonem ale posléze pokračovaly.

***

REFERENDUM Legalizovat, či nelegalizovat?

* V listopadu se v Kalifornii bude konat důležité referendum. Jeho účastníci rozhodnou o tom, zda v tomto americkém státě bude povolené užívání měkkých drog v plné šíři.

* Dosud bylo v Kalifornii, stejně jako v některých dalších státech, užívání marihuany povolené jen pro léčebné účely.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!