Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se chce soudit kvůli nekvalitním rouškám z Číny, s reklamací neuspělo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Reklamaci nekvalitních respirátorů, které byly dodány na počátku epidemie covidu-19, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) firmy z Číny neuznaly. Ve středu ministr potvrdil informaci deníku Právo, že se Česko kvůli tomu chystá soudit. Ministerstvo zdravotnictví do konce nouzového stavu nakoupilo ochranné pomůcky za více než 2,3 miliardy korun.

Respirátorů odpovídajících třídy FFP2 objednalo za více než 774 milionů korun. Jak velká škoda Česku nekvalitními dodávkami vznikla, ministerstvo nyní analyzuje.

„Česká republika v tomto směru není úplně výjimkou. Podobné zkušenosti měly i jiné země, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, kde také byly nějaké nekvalitní ochranné prostředky z Číny. Naší povinností je bránit zájmy České republiky a činit veškeré právní kroky vůči čínským společnostem,“ řekl ve středu ministr.

„Není možné, abychom dostali nekvalitní respirátory, které měly jít zdravotníkům. Kdybychom je netestovali, tak se mohli nakazit, a to by bylo nepřijatelné,“ dodal. Teď se podle něj dělají různé právní analýzy, záležet budou na výsledcích mezinárodního testování respirátorů. „Je to standardní obchodní spor. Uplatnili jsme u dodavatelů reklamace. Popírají, že by dodali výrobky, které nesplňují parametry respirátorů FFP2,“ uvedl.

Mezinárodní testování podle ministra dokončuje německá firma Dekra. Podle registru smluv za něj ministerstvo zaplatí 34 000 eur (asi 893 000 korun). „České testování dopadlo špatně,“ dodal ministr. V době nejhorší epidemie nechalo ministerstvo testovat vzorky z každé čínské dodávky od 27. března. Celkově zaplatilo Výzkumnému ústavu bezpečnosti práce 1,6 milionu korun.

Podle deníků Právo ministerstvo uzavřelo smlouvu s americkou advokátní kanceláří White & Case, která mu má za 1,25 milionu korun vypracovat analýzu čínského a českého práva na náhradu škody. Spolupracovat při vymáhání českých práv v Číně chce podle Vojtěcha také například s českou ambasádou v Číně.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...