Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Další části Fantovy budovy se vrátí původní šarm, úpravy čekají i vládní salonek

Správa železnic připravuje rekonstrukci části Fantovy budovy (20. května 2024) foto: Správa železnic

Správa železnic (SŽ) na konci roku zahájí druhou část rekonstrukce interiéru Fantovy budovy na hlavním nádraží v Praze. Začne s ní po výběru vítěze výběrového řízení na zhotovitele prací. Vítězná firma obnoví jižní část historické budovy a vyšší patra severní části budovy včetně prostor Drážního úřadu a Policie ČR. Maximální nabídková cena je 570 milionů korun.
  17:32

Obnovou projdou vyšší patra v severní části, téměř celá jižní část a další prostory včetně vládního salonku. Do původní podoby se vrátí jižní podchod, secesně zdobený strop Fantova sálu tak z něj bude opět vidět.

Stavbu SŽ provede ve třech etapách, při kterých bude stěhovat provozy v budově mimo její rekonstruovanou část. Práce by měla zahájit na konci letošního roku, dokončení předpokládá v první polovině roku 2028.

Budova už má zrekonstruovanou fasádu z let 2019 až 2022, zrenovované jsou také střechy. Na podzim 2021 se stavbaři zaměřili na interiéry v severní části památkově chráněného objektu, které zahrnují zejména několik kulturních sálů. Rekonstrukce interiérů trvala do prosince 2023.

Hlavní nádraží v Praze bylo otevřelo 14. prosince 1871, tehdy s názvem Nádraží císaře Františka Josefa. Secesní Fantova budova vznikala v letech 1901 až 1909 a nahradila původní, už nevyhovující nádražní budovu. Do roku 1977 sloužila jako hlavní odbavovací prostor hlavního nádraží. Svůj název nese po architektovi Josefu Fantovi, který byl autorem jejího návrhu.

1. dubna 2023

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...