Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V českých nemocnicích se plazmou od lidí vyléčených z covidu-19 léčí zatím šest pacientů

Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích připravila od pátku oběrové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích připravila od pátku oběrové... | foto: ČTK

Praha V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze provedli ke čtvrtku 30 odběrů plazmy od lidí vyléčených z covidu-19. Rekonvalescentní plazmou z ÚVN se nyní léčí i v nemocnicích Na Homolce v Praze, v Opavě a v Liberci. Ve středu 6. května ji obdržela nemocnice v Uherském Hradišti. V českých nemocnicích tak plazmu z ÚVN podali šesti pacientům s covidem-19. Od počátku června by se v ÚVN měly do běžného provozu vrátit všechny kliniky a oddělení.

Na některých odděleních je běžný provoz ambulancí a poraden od tohoto týdne. Nemocnice plánuje snížit počet karanténních lůžek, informovala mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

„K dnešnímu dni bylo provedeno již téměř 30 odběrů. Při jednom odběru se získá 660 mililitrů plazmy, což představuje tři jednotky. Pacientovi s onemocněním covid -19 se podávají dvě jednotky,“ uvedla Zinke. Dodala, že na příští týden je na odběr objednáno 13 dobrovolných dárců plazmy. V databázi ÚVN je nyní podle mluvčí asi 150 dárců.

V ÚVN byla podle Zinke aplikována plazma jednomu pacientovi. „Přesto, že se stav pacienta zlepšuje, nelze dělat závěry, v jaké míře k zlepšení stavu podání rekonvalescentní plazmy přispělo,“ uvedla mluvčí.

Na některých pracovištích ÚVN byl zaveden běžný provoz od tohoto týdne. Podle Zinke jde například o oční kliniku, chirurgickou kliniku nebo neurochirurgickou a neuroonkologickou kliniku, která má ze čtyř ambulancí v provozu dvě. Dermatovenerologické oddělení otevřelo jednu ambulanci, v týdnu od 11. května se zde plánuje otevření standardní ordinace a zahájení provozu poradny pro hojení ran. Naplno pracují též ambulance pro vyšetření uchazečů o vstup do Armády České republiky, doplnila mluvčí.

Pacienti jsou do ambulancí objednáváni cíleně na určitý čas prostřednictvím telefonátů, SMS nebo e-mailů. Cílem je dodržování bezpečné vzdálenosti pacientů v čekárnách.

„Každá klinika a oddělení naplánovaly vlastní postupné zprovozňování ambulancí tak, aby v případě pokračujícího pozitivního vývoje epidemie přešly zhruba od počátku června na běžný provoz všech ambulancí i operativy,“ uvedla Zinke. V ÚVN je deset klinik a asi 20 specializovaných oddělení.

Nemocnice plánuje snížení počtu vyčleněných karanténních lůžek a lůžek k hospitalizaci pacientů pozitivních na covid-19. Aktuálně je v ÚVN k dispozici 68 takových lůžek. V budoucnu by měla být lůžka k dispozici pouze na klinice infekčních nemocí, která má kapacitu 38 lůžek. Podle Zinke to závisí na vývoji epidemie.

Nyní se v ÚVN léčí tři pacienti s covidem-19. Průběh onemocnění všech tří byl středně těžký. V ÚVN bylo dosud celkem 50 pacientů hospitalizováno, 35 léčeno ambulantně, 20 pacientům byla poskytnuta léčba hydroxychlorochinem.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?