Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekordní jednání skončilo. Koalice protlačila reformy

Obstrukce daly zabrat i svému tvůrci. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obstrukce daly zabrat i svému tvůrci. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: Jakub DospivaČTK

PRAHA Po šesti dnech jednání a nekonečných hodinách obstrukcí skončilo hodinu po půlnoci rekordně dlouhé jednání Poslanecké sněmovny. Vládní koalice schválila všechny připravené zákony. Od ledna se například zvýší dolní sazba DPH na 14 procent, což povede ke zdražení potravin.

Vláda Petra Nečase si tak může odškrtnout další velký úkol. Protlačila ze svého pohledu klíčové reformy, které ovlivní život téměř každého občana ČR. Změny se týkají penzí, sociálních dávek či DPH. Opoziční ČSSD zvažuje, že kvůli postupu koalice při procedurách podá ústavní stížnost.

Sněmovna ukončila obstrukční maraton před 22. hodinou. Reformní a úsporné předlohy vrátil poslancům opoziční Senát.

Celé šestidenní jednání jsme sledovali zde:

Oznámení předsedající Kateřiny Klasnové (VV) o tom, že je rozprava ukončená, ocenili koaliční poslanci potleskem a radostnými výkřiky.

ODS si poté vzala hodinovou přestávku, aby do sněmovny mohl dorazit dostatečný počet vládních poslanců k přehlasování senátních stanovisek k předlohám. Nutných bylo 101 hlasů.

Výběr výroků z víkendového jednání sněmovny si přečtěte zde:

Poslanci hlasovali celkem o 14 předlohách, k nimž patří normy zdravotnické, sociální a důchodové reformy. Rozhodli také o změnách v zákoníku práce, sazbách daně z přidané hodnoty, úsporných sociálních opatřeních a také o vzniku Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Co schválila sněmovna

  • Maximální doba pro příjezd záchranářů k pacientovi se prodlouží z 15 na 20 minut, stojí to tak v v novém zákoně o zdravotnické záchranné službě.
  • Poslanci nepodpořili senátní úpravu podmínek pro kandidáty na ředitele nové Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vládní předlohu, která ji založí, poslanci poslali prezidentovi k podpisu v původním znění. Inspekce má začít pracovat příští rok. Jejím úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.
  • Vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti bude platit od příštího roku. Nezaměstnaní mají mít nově nárok na kompenzaci za nevyplacené odstupné.
  • Další předloha mění systém sociálních dávek. Nová pravidla by měla podle novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči.
  • Budou platit přísnější pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Opoziční ČSSD už na zákon chystá ústavní stížnost.
  • Zvýší se dolní sazba DPH od příštího roku na 14 procent. Zdraží například potraviny. Peníze získané navíc jsou určeny na důchodový účet. Projednávání návrhu prodlužovalo zdržování ČSSD, která se zvýšením daně nesouhlasí.
  • Další předloha vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů.
  • V platnost vejde návrh zákona o specifických zdravotních službách, který mimo jiné upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech.
  • Prošla novela zákona o zdravotním pojištění. Předloha mimo jiné vyjímá z úhrad z pojištění část léků. Lidé si je budou muset platit sami. Novela naopak zavádí hrazení očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let.
  • Další klíčový vládní zákon o penzijní reformě, kterým chce vláda zavést druhý pilíř penzijního systému. Bude jím důchodové spoření v soukromých penzijních fondech. Lidé by do nich odváděli část příspěvků, které nyní platí státu.

Předlohy míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

Fotogalerii z namáhavého jednání sněmovny si prohlédněte zde:

Ministr financí sněmovní maraton nevydržel. Ve slabé chvilce jeho bdělost povolila.
,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....