Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rektorce UK se nelíbí výpověď teologovi, studenti žádají rezignaci vedení

Česko

  16:23
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková je znepokojena situací na katolické teologické fakultě v souvislosti s výpovědí historikovi Tomáši Petráčkovi. Postup vedení fakulty je podle ní nesprávný při řešení pracovně-právních vztahů, pozastavila se také nad způsobem, jak fakulta o konci školitele informovala doktorandy.

Kněz a církevní historik Tomáš Petráček hraje v Křesťanské hokejové lize za tým HC Salaš Hradec Králové. foto: Martin Veselý, MAFRA

Rektorka se tak vyjádřila po setkání s děkanem fakulty Vojtěchem Novotným. Děkana vyzvala k uklidnění situace a ke smírnému řešení. Nespokojení jsou taktéž studenti, kteří vyzvali vedení fakulty k rezignaci v otevřeném dopisu. Pod něj se podepsalo několik stovek lidí.

Kněz a církevní historik Petráček vedl ve škole doktorandy, kteří by si nyní podle vedení měli hledat jiné školitele. Děkan svůj krok vysvětluje šetřením. „Je to standardní pracovněprávní záležitost, kterou běžně nekomentuji, protože se jedná o zaměstnance fakulty. Cílem je efektivizace hospodaření fakulty,“ řekl Deníku N, který na případ v pondělí upozornil.

Petráček, který dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval také smířlivě k manželství pro všechny, v úterý řekl, že za nestandardním krokem vidí tlak některých českých biskupů, jimž se jeho veřejné vystupování nelíbí.

„Rektorka vyslovila znepokojení nad vzniklou situací, nesprávným postupem řešení v oblasti pracovně-právních vztahů a rovněž nad tím, jak nevhodným a neodpovídajícím způsobem byli informováni studující v doktorském programu ve věci eventuální změny školitele,“ uvedla UK na webu.

Rektorka děkana po schůzce vyzvala, aby do týdne předložil vyjádření k jejímu stanovisku a návrh, který povede k uklidnění situace a „uspokojivému smírnému řešení a vrátí na KTF UK atmosféru akademické diskuse a inspirativního prostředí“.

Petráčkovo odvolání přišlo krátce před zahájením akademického roku. Jeho doktorandi podle něj dostali zprávu o tom, že jako jejich školitel končí a oni s ním nemohou pokračovat, jen pár hodin poté, co sám obdržel zprávu o konci svého angažmá.

„Bylo jim sděleno, že pokud chtějí pokračovat ve studiu, bude jim přidělen jiný školitel. To je tak nestandardní krok, že to nemá moc obdoby. Pokud třeba člověk odchází do důchodu, zůstane mu malý úvazek, aby mohl podobné úkoly dokončit,“ řekl Petráček, který krok vedení školy vnímá jako osobní mstu. Doktorandi se podle něj do značné míry rozhodují nepokračovat ve svém studiu, které už školu, a tedy společnost, stálo nemálo peněz.

Výzva k rezignaci vedení

Nespokojení jsou také někteří studenti a studentky KTF UK. Ti vyzvali celé vedení fakulty k převzetí odpovědnosti a k rezignaci.

„My, níže podepsaní studenti a studentky KTF UK, chceme touto výzvou vyjádřit své rozhořčení nad událostmi, které kulminovaly tento týden rozhodnutím o vypovězení pracovního poměru prof. Tomáši Petráčkovi. Tyto kroky, za které je přímo odpovědné vedení fakulty, zásadně poškozují renomé nejen celé akademické obce fakulty, ale i Univerzity Karlovy a katolické církve v očích odborné i laické veřejnosti,“ píší ve výzvě.

Petráček byl v nedávné době jedním z iniciátorů výzvy na odstranění ultrakonzervativní Aliance pro rodinu ze státních struktur. Tato organizace podle signatářů zlehčuje důležitost volebního práva žen, šíří morální paniku a davovou hysterii, popírá a znevažuje vědecké poznání a ohrožuje zdraví a psychický vývoj dětí a mládeže naznačováním toho, že homosexualita je nemoc.

Tato výzva vyvolala v českém církevním prostředí polemiku a následoval ji mimo jiné dopis, v němž se za alianci postavila i velká část českých a moravských biskupů.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...