Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řeky stoupají, ale povodně zatím nehrozí

Česko

PRAHA Sníh taje a navíc má o víkendu pršet, hladiny řek proto můžou vystoupat na první stupeň povodňové aktivity. Dramatické rozvodnění toků se ale nečeká. Podle odhadů Českého hydrometeorologického ústavu ubylo v Česku oproti minulému týdnu sněhu o jedenáct procent. V následujících dnech se mohou denní teploty vyšplhat až k osmi stupňům Celsia, sníh ale zatím mizí hlavně v nižších polohách. „Současné oteplení není výrazné a naštěstí není doprovázeno ani vydatnými dešťovými srážkami a silným větrem, takže tání probíhá pozvolna a hladiny vodních toků se významně nezvyšují,“ uvedl ústav. Přesto prý může být dosaženo prvního, výjimečně i druhého stupně povodňové aktivity. Prozatím předpokládáme vzestupy zejména na menších tocích,“ uvedli hydrologové.

Od ledna přitom sněhu jen přibývalo. Podle odhadů leží nyní v Česku něco přes pět miliard krychlových metrů sněhu, což je v přepočtu skoro 64 litrů vody na metr čtvereční. Taje hlavně ve výškách do 500 metrů. Například na Labské boudě nebo na Velkém Javoru na Šumavě ale stále leží kolem 130 centimetrů sněhové pokrývky.

Odtávání přitom bude i nadále pokračovat, teploty budou klesat pod bod mrazu už jen v noci. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi pěti až osmi stupni Celsia, s výjimkou čtvrtka hlásí meteorologové vydatný déšť. „Pokud se naplní stávající předpověď počasí, neměly by však tyto srážky ani vítr způsobit dramatické rozvodnění toků,“ uvedli.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...