Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Remíza v Plzni Spartu z krize neprobrala

PLZEŇ Léčba Jozefem Chovancem na soužení fotbalistů Sparty nezabrala. Pražané v prvním utkání po odvolání kouče Vítězslava Lavičky znovu zklamali a v Plzni uhráli pouze bod za remízu 1:1. Utrápený výkon naznačil jediné: cesta z krize bude ještě hodně dlouhá.

Sparťané nezvítězili už v sedmém utkání v řadě, a přestože si v ligové tabulce udrželi třetí místo, na vedoucí Slavii ztrácejí po první třetině nejvyšší soutěže už sedm bodů. „Co jsme si nadrobili, si teď musíme sníst. Pořád se to ještě dá zachránit, Slavia mívá slabší jaro,“ doufal brankář Jaromír Blažek.

Domácí kouč Pavel Vrba, který ve stejnou dobu jako Chovanec vystřídal na plzeňské lavičce odvolaného Jaroslava Šilhavého, prožil vydařenější premiéru. „Spartu jsme do ničeho nepouštěli a sami jsme měli několik slibných šancí. Hráčům můžu vytknout jen laciný gól,“ říkal kouč, který si jméno udělal ve slovenské Žilině.

Pouhých osm minut poté, co sparťanský útočník Miroslav Slepička po hrubce domácího gólmana bůhví čím dotlačil rohový kop do branky, si totiž plzeňský Jan Rezek pohrál se sparťanskou obranou a snadno vyrovnal. A to ještě mohla Sparta za remízu děkovat.

Chovanec slíbil velké změny, ale třináct dní po jeho nástupu do funkce se revoluce ve Spartě projevila jen na soupisce.

Pokračování na straně 21

Dokončení ze strany 24

Proti poslednímu utkání se v ní objevil gólman Blažek a trojice mladíků Krob, Kúdela a Zeman.

Vše ostatní zůstalo při starém: těžkopádný přechod do útoku, kostrbatá kombinace a shodné chyby jako v předchozích zápasech. Z výkonu sparťanů chvílemi mrazilo víc než z chladného počasí v Plzni.

„Hra nebyla dobrá, určitě nebyla taková, jakou by každý od Sparty čekal. Ale musíme si uvědomit, v jaké jsme situaci. Začínáme úplně od nuly,“ přemýšlel Blažek.

Horváth se Spartě pomstil V prvním poločase sice hosté ještě dokázali svého soupeře překvapit, jenže místo toho, aby jejich výkon ve druhém poločase gradoval, začali vyklízet pozice. Pánem na hřišti byli především Západočeši.

Teprve druhé vítězství v sezoně mohl domácím zajistit únik Koláře nebo střela Navrátila po rohovém kopu, která jen těšně minula Blažkovu branku. Na zahřátí šesti tisíc fanoušků však bylo i to zoufale málo. „Jsme s trenérem Vrbou teprve deset dní a myslím, že už to bylo vidět,“ pochvaloval si i tak domácí kapitán Pavel Horváth.

Právě on celé utkání nabízel vysvětlení, proč se Sparta tak trápí. Horváth, v létě ze Sparty vyštvaný jako nepotřebný, totiž včera i za vytrvalého skandování sparťanských příznivců „Horváth ven“ ukázal, co Spartě chybí ze všeho nejvíc. Schopný tvůrce hry.

***

S kým se snažil Chovanec oživit Spartu Jaromír BLAŽEK (brankář) Bývalý reprezentant si zachytal v lize poprvé od letního návratu na Letnou. Ondřej KÚDELA (obránce) I když do Sparty přestoupil už loni v červnu, nastoupil za ni v nejvyšší soutěži teprve potřetí. Jan KROB (obránce) Jednadvacetiletý odchovanec letenského klubu si zahrál v lize podvanácté, ale za Spartu vůbec poprvé. Viktoria Plzeň 1 Sparta Praha 1 Branky: 40. Rezek - 32. Slepička. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Novák. ŽK: Rezek, Rada - Kulič, Hušek, Kučera. ČK: 90. Hušek (Sparta). Diváci: 5920. Poločas: 1:1. Plzeň: Poštulka - Halama (76. Vaculík), Rada, Navrátil, Smola - Petržela (61. Jiráček), Trapp, Horváth, Kolář - Varadi (86. Tatanašvili), Rezek. Sparta: Blažek - Kúdela, Voříšek, Kučera, Krob - Kladrubský, Hušek - Kulič (68. Kušnír), Kisel (90+3. Vacek), Zeman - Slepička (82. Holenda). HODNOCENÍ LN