Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Renesanční malby obnovím klidně za své. I kdyby se to prodražilo

Česko

  20:24
NEDVĚDICE - I kdyby mi památkáři nedali ani korunu, něco takového musím zachránit. Řemeslník Martin Řičánek odborníky zaskočil. Nejen, že unikátní nález na fasádě svého domu v Nedvědici neutajil ani nezničil, navíc byl ochoten do boje za jeho záchranu jít jen za své. A sám dokonce chce, aby se budova stala památkou, i když to opravy prodraží.

Martin Řičánek klečí před odhalenou renesanční malbou. foto: Lidové noviny

Renesanční malby s náboženskými symboly, které objevil pod novými vrstvami omítky, přitom podle odborníků na měšťanských domech v zemi nemají obdobu. Spíš je lze najít na zámcích. Tím důležitější je, že majitel nevyužil šance a nezničil je.

"Nález nezamlčel, byť tušil, jaké komplikace mu může přinést. Ještě žádal informace, hledal odborníky. A to je přístup, jaký je naprosto výjimečný," potvrdil náměstek ředitele brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Náklady na záchranu zbytků výzdoby s motivy ze Starého zákona mohou jít až do stovek tisíc korun. "I když budu muset odložit další práce, chci se soustředit na malby. Památkáři mi už doporučili vhodné restaurátory," poznamenal sedmadvacetiletý Řičánek, profesí řemeslník, který zchátralý dům koupil před dvěma lety. Netušil, co najde.

"V Americe by kolem takového nálezu chodili po špičkách a majitel by si pokládal za čest to udělat celé ze svých," dodává.

Nadšení majitele bylo takové, že dostane i stotisícový příspěvek od krajského úřadu. "Žádostí je poměrně mnoho, je třeba zohledňovat význam zachraňovaných památek. A v tomto případě se to spojilo s neuvěřitelně skvělým přístupem majitele," potvrdil přístup muže i Pavel Veselý, který má žádosti o dotace na památky na starosti.

"Uspěl jako jeden z mála lidí, kteří žádají - většinou dotace dostávají spíše organizace," připomíná Veselý.

Renesanční malby s groteskovými prvky a náboženskými symboly jsou sice narušené pozdějšími úpravami domu, přesto zabírají podstatnou část fasády. Vznik v 16. století je řadí do století, kdy zažíval svůj největší rozkvět nedaleký hrad Pernštejn. Tím, že majitel získal dotaci, odhodlal se ušetřené peníze využít k dalšímu: Obnoví historický trámový záklopový strop, který většina lidí měla kvůli napadení červotočem za odepsaný.