Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

REPORTÁŽ

Česko

V Krkonoších vládne čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. Reportéři LN se členy horské služby absolvovali na Luční boudě tzv. lavinovou zkoušku. Při ní se zjišťuje míra aktuálního rizika sesuvu sněhové masy.

KRKONOŠE Vytrvalé sněžení v kombinaci se silným větrem udělalo v těchto týdnech z některých krkonošských svahů lavinovou past. Stačí neopatrný krok a masa sněhu letí až stokilometrovou rychlostí do údolí.

Na kritickou situaci, kterou zažily nejvyšší české hory naposledy před třemi lety, nás upozorňuje už řidič rolby. „Letos je to vážně špatný. To ten vítr a sněžení,“ postěžuje si a zařazuje další rychlostní stupeň. Opásovaný kolos zaburácí, zabere a pomalu se sápe na prudký kopec. K chatě Výrovka se rolba škrábe zasněženým lesem. Výhled z okna připomíná Ladovu zimní idylu.

U chaty Výrovka idyla končí. Rolba točí prudce vpravo a čelní sklo jako by někdo polil bílou barvou. Z husté mlhy občas vystupují postavy běžkařů, které stoupají Chaplinovou chůzí do kopce. Jakmile spatří rolbu, okamžitě uskakují do závěje. O několik stovek metrů dále, na pláních nedaleko Luční boudy, už ale žádné závěje nejsou. Ve sněhu jsou patrné rozsáhlé ledové plochy, tzv. plotny.

Neštěstí přibývá „Plotny před Luční boudou jsou výsledkem řádění silného větru. Ten odfoukal nový sníh na závětrné svahy. Tam se teď sníh hromadí a při sebemenším impulzu se sesune dolů. Stačí jen neopatrný krok turisty,“ vysvětluje lesknoucí se povrch před Luční boudou Pavel Cingr, člen horské služby, který má v Krkonoších laviny na starosti.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...