Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Republikáni stále kupují boty? Už ne

Česko

PREZIDENT SPORTOVCŮ I HUDEBNÍKŮ

Legendární basketbalista Michael Jordan dostal v roce 1990 otázku, zda podpoří afroamerického kandidáta Harveyho Gantta v boji o senátorské křeslo. Ganttovým soupeřem byl tehdy v Severní Karolíně ultrakonzervativec a republikán Jesse Helms.

Nejlepší basketbalista všech dob odmítl. „Republikáni přece také kupují boty,“ vysvětlil Jordan, který stejně jako svými kousky na palubovce proslul pohádkovými reklamními smlouvami na sportovní oblečení a obuv.

A dnes? Když přišla citlivá otázka reklamních smluv, politických postojů a případné ztráty sponzorských peněz na přetřes v přítomnosti Barona Davise, reagoval basketbalista rezolutně: „A koho to se..?“

Právě Davis, hvězdný rozehrávač týmu NBA Los Angeles Clippers, byl v kampani nejhlasitějším spojencem Baracka Obamy. Nebyl ale sám: za historicky prvního afroamerického prezidentského kandidáta se postavila celá řada basketbalistů NBA, v níž tvoří drtivou většinu hráči tmavé pleti. V dějinách amerických profesionálních soutěží to byl neobvyklý moment - pro srovnání s minulostí si stačí připomenout Jordanův výrok...

Osobní setkání s Obamou v roce 2006 bylo pro Davise „určitě jednou z největších událostí mého života“. Davis stejně jako řada dalších hráčů NBA zaštiťuje nejrůznější charitativní akce - a při jedné z nich se potkal s Obamou. „Působil na mě jako normální člověk, který nepoužívá politická klišé a nesnaží se mi něco prodat.

Vidí věci z různých úhlů, “ popisuje Davis. Podobně civilní projev zřejmě zapůsobili na další sportovce, kteří neváhali veřejně podpořit Obamu: Diana Taurasi, rozehrávačka basketbalového týmu Phoenix Mercury. Derrek Lee, hráč baseballového mužstva Chicago Cubs. Ben Eager, křídlo týmu hokejové NHL Chicago Blackhawks. A výčet by mohl pokračovat. „Když vezmete v potaz, co všechno se v současnosti děje ve světě, jak nemůžete zaujmout nějaký postoj?“ ptá se řečnicky Davis, který na prezidentskou kampaň svého přítele přispěl 2300 dolary, tedy maximem, jaké může člověk v USA poslat jednomu kandidátovi. „Jako sportovec chci být ve hře, nechci sedět na lavičce,“ vysvětlil Davis. „Chci, aby můj člověk vyhrál, a chci se na tom nějak podílet.“

Nebývalou aktivitu amerických sportovců v souvislosti s letošními volbami komentovala i Martina Navrátilová: „Je to, jako kdyby se sportovci náhle probudili a zjistili, že mají to, co měli odjakživa herci a hudebníci - ideální platformu. Tak proč ji nepoužít?“

Ano, také hudebníci se před volbami všemožně činili. Seznam muzikantů, kteří se veřejně postavili na Obamovu stranu, je dlouhý a pestrý a netýká se jen zavedených a zvučných jmen showbyznysu, ale překvapivě také tvůrců z undergroundu, kteří mají za jiných okolností k přímým politickým stanoviskům spíše rezervovaný postoj - za všechny lze jmenovat třeba Conora Obersta, ikonu současného alternativního folku, nebo kapelu Lightning Bolt, význačné představitele tzv. „noise“ scény.

Obamu podpořili mimo jiné také členové kapel Black Eyed Peas, Dresden Dolls, John Taylor z Duran Duran, veterán Bruce Springsteen a raper P Diddy. Stevie Wonder dokonce Obamu popsal jako „mix mezi JFK a Martinem Lutherem Kingem“. A naději dokonce vyjádřil i Bob Dylan. Podle něj se s Obamou - slovy jeho slavného hitu ze 60. let -„časy skutečně mohou změnit“.

Autor: