Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Řetězcům ambulancí se daří

Česko

Nová síť ordinací chce vydělat na placených nadstandardních službách

PRAHA Trend slučování ambulantních ordinací pokračuje. Vznikající síť Mediclinic, za kterou investičně stojí skupina Penta, koupila už zhruba 30 ordinací, ve kterých dosud soukromí lékaři budou od podzimu pracovat jako zaměstnanci.

I první lékařský řetězec v Česku, Moje ambulance, hlásí úspěchy. V Praze za dva měsíce působení získala na 5000 nových pacientů.

Nic proti projektu Mediclinic nemá ministerstvo zdravotnictví ani lékařská komora. „Čím bude pluralita nabídek větší, tím lépe,“ řekl agentuře ČTK mluvčí úřadu Tomáš Cikrt.

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka je projekt řešením pro lékaře, kteří chtějí odejít do důchodu a neměli komu praxi prodat.

Přitom první řetězec lékařů, který v Česku vznikl, lékaři kritizovali. Především za to, že u Mojí ambulance pacienti ztratí svého původního lékaře a v řetězci se jim může stát, že je budou ošetřovat různí lékaři.

„Definitivně se zničí vztah důvěry budovaný mezi lékařem a jeho pacienty,“ varoval před časem Kubek.

Pacienti u Mediclinic ovšem budou nadále chodit ke svému lékaři, dokud neodejde do důchodu. Lékaři přitom ubude administrativa. Firma chce v budoucnu také podporovat mediky, kteří se zaváží, že u ní budou po studiu pracovat.

Podle generálního ředitele Mediclinic Petra Švrčka se dá předpokládat, že v Česku bude v budoucnu „zřetězeno“ až 30 procent ambulancí. „Sítě jsou všude v Evropě,“ uvedl.

Mediclinic má vydělat jednak na úsporách, které přinese sloučení ambulancí, a jednak díky placeným nadstandardním službám. „Lidé mají o speciální služby zájem,“ myslí si Švrček.

Pacientům kromě nich slibuje mimo jiné srovnatelnou péči v různých ordinacích. „Zavedeme standardy, jak má ordinace vypadat a jak se má lékař chovat. Nebudeme posuzovat kvalitu z pohledu toho, jak léčí,“ dodal Švrček. Firma prý nechce lékařům brát svobodu rozhodování, jak léčit.

Naproti tomu další plánovaný projekt, sdružení samostatných ambulantních specialistů, počítá se zavedením hodnocení kvality.

Do zdravotnictví vstupují i další velcí investoři. Česká pojišťovna ve středu oznámila, že požádala o licenci zdravotní pojišťovny.

Totéž dříve udělaly i společnosti Appian Group a Czech Media Corporation.

***

Lze předpokládat, že v Česku bude v budoucnu „zřetězeno“ až 30 % ambulancí

Autor: