Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. února 2016 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Revoluční buňky se připomněly dalším útokem. Podle úřadů byly „neaktivní’

Anarchisté pravděpodobně zapálili policejní auto před služebnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchisté pravděpodobně zapálili policejní auto před služebnou. | foto: iDNES.tv

PRAHA Neaktivní, ohodnotili policisté na konci roku ve zprávě o extremismu Síť revolučních buněk. Ta se však v neděli po půl roce opět probudila a zapálila dvě policejní auta. Nejde o první podobný případ jen loni shořelo pět služebních vozů a kriminalisté zatím nikoho nedopadli.

Úřady měly za to, že útoky na policejní vozy od levicových anarchistů ustaly. „Ve druhém pololetí roku 2015 bylo uskupení z hlediska přímých akcí neaktivní. Výjimkou bylo rozlití kyseliny máselné v pražské restauraci,“ popisuje činnost Sítě revolučních buněk čtvrtá čtvrtletní zpráva o extremismu za rok 2015.

V neděli ovšem někdo známým rukopisem zapálil dvě policejní auta poblíž policejní služebny. O pár hodin později bylo zveřejněno vysvětlení žhářského útoku. Může za něj takzvaná Síť revolučních buněk. Důvod? Solidarita z vězněným „soudruhem“ Martinem I., který nedostával ve vazební věznici veganskou stavu. Ten se už prostřednictvím svého právníka od akce distancoval. „Můj klient není členem Sítě revolučních buněk a od jejich aktivit se distancuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz advokát Ondrej Štefáník.

„Je to pokračování nějaké militantní kampaně proti represivním složkám,“ hodnotí poslední útok na policisty politolog a expert na extremismus Štěpán Výborný. „Je to připomenutí, že tu jsou a vadí nám probíhající trestní stíhání,“ upozornil.

Loni v dubnu totiž policie provedla obří razii proti levicovým radikálům. Podle policejních dokumentů si kriminalisté šli pro skupinu, která měla chystat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem či vozy z automobilky Hyundai. Případ zatím nedoputoval ani k soudu. Někteří aktivisté a levicové skupiny navíc odsuzují formu zásahu a zpochybňují důkazy, které proti třem anarchistům policisté mají.

Jako odvetu za zásah kriminalistů během tří následujících měsíců shořelo pět policejní aut - z toho tři v Praze a dvě v Mostě. Pak nastal náhle klid. Kromě vydávání příruček a několika incidentům v Řízkárně k závažnějším žhářským atakům nedošlo.

Levicoví radikálové se zaměřili především na publikační činnost a na webových stránkách šířili materiály, které aktivity Sítě revolučních buněk propagovaly. Mimo jiné také pořádali o policejních represích přednášky, benefiční koncerty a diskuze, píše se ve zprávě o extremismu.

ÚTOKY LEVICOVÝCH EXTREMISTŮ 2015 NA POLICEJNÍ AUTA:

Tyto útoky uvádí extrémisté jako odvetu za dubnový zásah proti levicové scéně. Během nich vzplálo pět policejních aut.

  • 4. 7. hořelo policejní auto u nádraží Praha – Bubny
  • 1. 7. hořelo policejní auto poblíž pražské stanice metra Strašnická
  • 28. 6. v Mostě v ulici V. Řezáče někdo zapálil dvě policejní auta
  • 15. 5. hořelo policejní auto v Hostivařské ulici v Praze

Stále nedopadeni

I přes to, že útoky Revolučních buněk začaly v roce 2014, policie dosud skupinu nerozbila, dokonce za žhářský útok na služební vozy ani nikoho neobvinila. „Každé té jedné situaci se věnujeme a prošetřujeme ji,“ zdůraznil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Poslední případ už si převzala kriminálka, neboť je jasné, že šlo o úmysl.

Zda je policie pachatelům některého z útoků na stopě, nechtěl Hulan prozradit. „Nemohu jednoznačně konstatovat, že všechny případy spolu nějak souvisí a nebudu jakkoliv konkrétní,“ dodal.

Neznámý žhář zapálil v Praze policejní auto
Žhářský útok na mýtnou bránu poblíž města Hulín.

Politici jsou v hodnocení práce policie opatrní. „Alespoň uvidí občané, že to není tak jednoduché, když nikoho nechytnou, když jim ukradnou rádio z auta. Nechytnou ani ty, kteří podpálí policejní auta,“ hodnotí poslanec a šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD). „Někdy se to podaří, někdy ne. Neumím to nějak zhodnotit,“ sdělil exministr vnitra František Bublan.

Revoluční buňky v minulosti neútočily pouze na policejní auta. V květnu 2014 zapálili například mýtnou bránu poblíž města Hulín. O tři týdny později zase zaútočily na společnost DD Technik v Praze, která vyrábí kamerové systémy.

PSALI JSME TAKÉ:

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...