Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

„Revoluční“ ročník Eurovize

Česko

Soutěž letos hostí Rusové. Grandiózní show se odehrává ve znamení skandálů a obrovských peněz

MOSKVA/PRAHA Bombastický má prý být letošní 54. ročník „Eurovize“, který se v tyto dny koná v ruské metropoli Moskvě. Areál Olympijskij přišel těsně před zahajovacím koncertem zkontrolovat sám ruský premiér Vladimir Putin, obdivovatel vítěze „Eurovize 2008“, ruského zpěváka Dimy Bilana, díky kterému se soutěž v Rusku letos koná. Bilan na zahajovací megashow také vystoupil, ale spíš než svým zpěvem tentokrát zaujal zprávou, že si v Moskvě pořídil nový dům za milion eur.

Putin byl údajně s přípravami dějiště oblíbené soutěže spokojen. Pochvalami organizátorů nešetřil ani starosta Moskvy Jurij Lužkov, který má ale s Eurovizí spojeny ještě jiné starosti. Ve dnech, kdy se soutěž koná, se totiž ulicemi Moskvy rozhodli projít ruští homosexuálové.

Lužkov jejich pochod striktně zakázal. Teď se čeká, koho na ně pošle, aby je případně rozehnal.

V ráži byl starosta metropole už během zahajovacího koncertu: „Poslouchej světe! Poslouchej Evropo! Poslouchej a užívej si to!“ volal směrem ke kamerám zahraničních televizí. Scénu zabíralo přes čtyřicet kamer, akreditováno je na celou událost přes dva tisíce novinářů. Ředitel ruské státní televize Konstantin Ernst přiznal, že Rusko čekalo na Eurovizi patnáct let. Šéf profesionální poroty, ruský zpěvák Filip Kirkorov dokonce srovnal moskevskou Eurovizi s olympiádou - ostatně komplex Olympijskij byl pro největší sportovní klání v roce 1980 postaven.

Krize, nekrize - je vyprodáno V odvážných výrocích nicméně zatím zašel nejdál člen organizačního výboru soutěže Vlad Jakovlev, který pokládá právě letošní moskevský ročník soutěže za „revoluční“. Dost možná měl na mysli rozpočet letošní Eurovize.

Ten je totiž rekordní - vyšplhal se do výše přes čtyřiadvacet milionů eur. Ani vstupenky na klání tak nejsou nejlevnější - v přepočtu zhruba pět tisíc korun je minimum. Za šedesát tisíc se pak může člověk na finále dívat i z lóže. Krize, nekrize, je prakticky už vyprodáno. Ruská média se věnují hlavně „svým“ želízkům v ohni - Anastázii Prichodkové, která ještě nedávno měla zpívat za Ukrajinu, ale kvůli politickým skandálům přeběhla k sousedům, či loňskému vítězi Dimovi Bilanovi. O některých dalších z reprezentantů dvaačtyřiceti „evropských“ zemí se média zmiňují spíše okrajově, a to většinou v souvislosti s nějakým skandálem. Překvapil angličtinou i mozkem Tak Bulhara například už v Rusku stačil někdo zmlátit, Litevec zvažoval účast kvůli „nevkusným kvítkům na piánu“, Lotyše na hranicích vysadili z vlaku, Gruzínům nakonec řekli, aby s hanlivou písní o Putinovi vůbec nejezdili. O „Gipsy. cz“ z České republiky zatím píší jako o velkém překvapení a rovněž jako o „nejvíce experimentální skupině“.

Temperament vystoupení české formace by podle ruských kritiků mohl porotu zaujmout, tance s českou vlajkou dokonce i na ulici a před vchodem do sálu překvapily a zdá se, že mile. Během tiskové konference ruské novináře - ne příliš obeznámené s vývojem české populární hudby od dob Gotta a Vondráčkové - pak hlavně udivila nejen pěkná angličtina frontmana kapely Radoslava „Gipsy“ Banga, kterou hned v úvodu vtipně poznamenal, že „Moskva je historické město plné historicky krásných dívek“, ale i jeho inteligentní odpovědi: „Jsem tu jako Rom i jako Čech, ale úplně nejlépe se cítím jako český Rom... Možná, že konečně Romové udělají něco zásadního pro Českou zemi.“

Přese všechno však podle kuloárů na letošní Eurovizi největším favoritem zůstává Nor běloruského původu Alexandr Rybakov.

Svérázná skupina Gipsy.cz má už v Moskvě za sebou týden příprav, dvě ostré zkoušky a dnes jde do semifinále. Jak členové kapely prožívají „mediální kolotoče“ a vystupování v moskevském Olympijském, se lze dočíst na jejich webových stránkách (jak jinak než Gipsy. cz), které pravidelně doplňují o nové dojmy. Na soutěži Eurovize vystupují v nové formaci s písní Aven Romale (Rome, vpřed).

„Poslouchej Evropo i světe! Poslouchej a užívej si to!“