30. dubna 2010 13:11, aktualizováno  14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rezignoval předseda sněmovny Vlček, mistr nemotorných výroků

Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) dnes složil svůj poslanecký mandát. ČTK to oznámila jeho mluvčí Kristýna Landová. Vlček odchází kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotací a půjčkou. Nebude ani kandidovat v květnových volbách. Vlček předal pravomoci předsedy dolní komory první místopředsedkyni Miroslavě Němcové (ODS).

"Důvodem mojí rezignace není to, že bych vědomě přispěl ke zneužití nějaké dotace či že bych vědomě porušil zákon," uvedl Vlček v prohlášení. Odchází prý z vlastní vůle, aby "očistil své jméno, pověst Poslanecké sněmovny, ale také pověst České strany sociálně demokratické". "Věřím, že v případě obou mediálních kauz dojde k vysvětlení a všechny případné nepravosti budou náležitě napraveny a bez výjimky potrestány," dodal.

Čtěte více:

Vlček před několika lety údajně lobboval za pětadvacetimilionovou dotaci sportovnímu sdružení, peníze prý skončily v luxusním hotelu. Záležitost nyní zkoumá ministerstvo financí. Vlček se také soudí o 2,5 milionovou půjčku; tvrdí, že neexistovala. Jinou, milionovou půjčku, vrátil věřiteli hotově, čímž podle právníků porušil zákon proti praní špinavých peněz. Čin je už ale promlčený.

Vlčka má v poslanecké lavici nahradit náměstkyně olomouckého hejtmana, sociální demokratka Yvona Kubjátová, pravomoci předsedy sněmovny předal první místopředsedkyni Miroslavě Nemcové z ODS.

Odcházející předseda Poslanecké sněmovny budil čas od času pozornost také svými výroky. Pronášel je hlavně ze svého předsednického křesla, z něhož řídil poslanecké schůze. Značnou část času věnoval, ostatně jako ostatní předsedající, snaze utišit poslance a zajistit v jednacím sále klid.

Některé výroky Miloslava Vlčka
"Já bych rád upozornil poslance, že jsem jasně avizoval, že skončil časový limit, takže bych nerad, aby mne napomínali, co mám dělat. Já vím, co mám dělat."

"Mně nezbývá než se obrátit na předsedy poslaneckých klubů, jestli je nějaký problém, nebo není problém. Nefunguje tiskárna, takže technický problém. Vyhlašuji pětiminutovou nebo takovou pauzičku, nevzdalujte se. Už to jde, nevyhlašuji tuhle přestávku, chvilečku počkáme... já jsem poprosil, aby tam zůstaly ty výsledky. Prosím vás, co to tam je za výsledek? Takhle to nebylo. Je to druhé hlasování. Vy se všichni smějete, ale pojďte si to tady zkusit."

"Zahajuji druhou společnou schůzi obou komor parlamentu ve španělském hradě, Španělském sále, a všechny vás vítám."

"Já bych vás poprosil, abyste ukončili rozhovory, rozpustili hloučky a laskavě se usadili na svá místa. Mám na mysli i pana ministra Cyrila Svobodu, pana poslance Tomáše Kvapila, i když na mě vyplazuje jazyk, to mně nevadí."

Vlček komentoval požadavek ODS na dvouhodinovou přestávku na zasedání klubu: "Dvě hodiny. Pane poslanče, nikdy jsme dvě hodiny nedávali, když tak bych poprosil hodinu a třeba padesát minut."

"Vážené kolegyně, nedivte se. Ono z toho hluku, co tady byl předtím, tak ty poznámky jsou takové, jaké jsou, a já pak se v tom těžko vyznávám, takže se zeptám. Vždyť to není přece nic proti ničemu, abyste hned pokřikovali. Vždyť stačí, když pan poslanec zvedne ruku, přihlásí se, přednese tento návrh na mikrofon, a je to vyřešeno."

14.srpna 2006 řekl po svém zvolení: "Už jsem slyšel, že mne mnozí označili za 'zimního krále'. Možná proto, že historický zimní král Fridrich Falcký byl českými stavy zvolen českým králem dne 26. srpna 1619. Budiž. Nechme však stranou historické paralely. Jen bych však rád dodal, že v čase, ve kterém mi bude dáno sněmovnu vést, se v žádném případě neuložíme k zimnímu spánku. Opakuji: Chci, aby Poslanecká sněmovna začala pracovat."

ČTK