Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rezonance umí děti pobavit

Česko

BRNO Nové magnetické rezonance v dětské nemocnici FN Brno se malí pacienti už bát nemusejí. Přístroj, který mají nyní lékaři k dispozici, je totiž speciálně konstruovaný právě pro ně. Dokonce jim během vyšetření promítá na zeď zajímavé obrázky anebo do sluchátek nabídne pohádku.

Nový přístroj ani na pohled v ničem nepřipomíná dlouhé „tunely“ klasických rezonancí. „Díky otevřené konstrukci neztrácíme kontakt s pacientem, takové řešení je navíc vhodné k vyšetření malých dětí v celkové narkóze, u nichž může být po celou dobu anesteziolog,“ vysvětlila přednostka oddělení Jarmila Skotáková.

Unikátní je i patentované řešení vyšetřovací místnosti, kde lze na zeď promítat vizuální efekty. S vyprávěním nebo hudbou puštěnou do sluchátek tak děti kolem čtyř pěti let není nutné při vyšetření ani uspávat. „Spolupracují, a dokonce ještě někdy chtějí zůstat ležet a doposlechnout si konec,“ dodala.

Kromě magnetické rezonance uvedli včera lékaři dětské nemocnice do provozu ještě nový počítačový tomograf. Náklady na pořízení obou přístrojů dosahují bezmála sto milionů korun, více než polovinu částky poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Instalaci magnetické rezonance prodražily i stavební úpravy a demontáž a odvoz starého přístroje o váze osmi tun.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!