Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Se zpackanou dotací nemám nic společného, tvrdí Richter

Česko

  7:00
PRAHA - Starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) i radní a kmotr Tomáš Hrdlička (ODS) odmítají, že mají cokoliv společného se zakázkou, při které Vysoké škole finanční a správní městská část bez výběrového řízení přihrála zakázku na vzdělávání pro znevýhodněné skupiny. Jak informoval server Lidovky.cz, oba mají ke škole velmi blízko.

Milan Richter foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Na případ upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, podle něhož Praha 10 zrušila výběrové řízení a následně přiklepla zakázku lektorům Vysoké školy finanční a správní, tedy instituce, v jejíž správní radě seděl dnešní starosta městské části Milan Richter a kde podezřele rychle vystudoval radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička.

ČTĚTE TAKÉ:

Richtera se server Lidovky.cz pokoušel kontaktovat již v pondělí, vyjádřil se však až o den později. "V době, kdy se schvaloval tento projekt, jsem nebyl v exekutivě Prahy 10. Správní rada školy se tímto projektem nikdy nezabývala," hájí se.

A ruce pryč od problematického projektu dává i Hrdlička. "Jediný projekt Prahy 10 a VŠFS, který jsem vymyslel a následně prosadil, byl projekt na stipendijní vzdělávání, ubytování a zapojení do procesu pro děti z dětských domovů. O žádném jiném nevím," tvrdí.

Praha 10 nicméně kvůli nevypsání výběrového řízení musela vrátit magistrátu dotaci, oproti vysoutěžené ceně navíc Vysoké škole finanční a správní za projekt málem zaplatila přes 300 tisíc korun navíc. Ani to však Richter nepřipouští. "K vaší otázce, že Praha 10 málem přišla o 300 tisíc, konstatuji, že to je stejné, že jste za tento článek málem obdržel Pullitzerovu cenu," vzkázal.

Jeho slova však vyvrací Nejvyšší kontrolní úřad, který ve zprávě z konntroly evropských dotací konstatuje, že Praha 10 "zrušila výběrové řízení a následně neprovedla náhradní výběrové řízení, ale přímo oslovila dodavatele služeb – čtyři lektory Vysoké školy finanční a správní – a uzavřela s nimi dohody o pracovní činnosti ve výši 762 400 Kč včetně DPH. Nabídnutá cena (446 249 korun) vyloučeného uchazeče byla nižší než uzavřené dohody."

Reakce Milana Richtera

Vážený pane redaktore, 
v době, kdy se schvaloval tento projekt, jsem nebyl v exekutivě Prahy 10. Správní rada školy se tímto projektem nikdy nezabývala. S ohledem na váš článek z dneška (z úterý, pozn. red.) na Lidovky.cz konstatuji, že pravděpodobě postupujete tendenčně, protože tento článek je plný lží a totálních nepravd. Na VŠFS jsem nestudoval a slečna Kuchařová tam nezískala žádný diplom! Již jsem vyhrál jeden soud ohledně svého vzdělání s p. C. Svobodou! Nechci vyhrávat další. K vaší otázce, že Praha 10 málem přišla o 300 tisíc, konstatuji, že to je stejné, že jste za tento článek málem obdržel Pullitzerovu cenu.

P.S. Prosím o uveřejnění této reakce v plném rozsahu.

Autor: