Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vystudoval u nich kmotr Hrdlička. A 'jeho' Praha jim přihrála zakázku

Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | foto: MF DNES - Lukáš Bíba

PRAHA Bez výběrového řízení přiklepla v roce 2009 Praha 10 zakázku Vysoké škole finanční a správní, tedy škole těsně spojené s několika radními městské části. Za podezřelých okolností tam vystudoval kmotr ODS Tomáš Hrdlička a další vlivní pražští politici. Současný starosta Prahy 10 Milan Richter byl dokonce členem správní rady školy.

Když kontroloři NKÚ zjišťovali, jak hlavní město čerpá evropské dotace, u jednoho případu si udělali červený vykřičník. Praha 10 se totiž dopustila závažného porušení pravidel při výběru dodavatelů, když hledala garanta projektů vzdělávání pro znevýhodněné skupiny. 

ČTĚTE TAKÉ:


"...zrušila výběrové řízení a následně neprovedla náhradní výběrové řízení, ale přímo oslovila dodavatele služeb – čtyři lektory Vysoké školy finanční a správní – a uzavřela
s nimi dohody o pracovní činnosti ve výši 762 400 Kč včetně DPH. Nabídnutá cena (446 249 korun) vyloučeného uchazeče byla nižší než uzavřené dohody," upozornili kontroloři. Jinými slovy: Praha 10 tak málem zaplatila o 300 tisíc korun více.

Seznam VIP klientů Vysoké školy finanční a správní

Tomáš Hrdlička, politik ODS
Milan Richter, politik ODS (na škole nevystudoval, ale seděl ve správní radě)
Taťána Kuchařová, miss
Jan Štrof, politik ČSSD
Martin Langmajer, politik ODS
David Vodrážka, politik ODS

Jak zjistil server Lidovky.cz, případ má další podezřelé okolnosti. Totiž: současný starosta a radní Prahy 10 Milan Richter seděl ve správní radě školy, média upozorňovala na pochybnosti kolem studia jeho bývalé přítelkyně Taťány Kuchařové či dalšího radního Prahy 10 a známého kmotra Tomáše Hrdličky.

Pro připomenutí: Hrdlička zvládl za dva roky získat současně titul bakaláře a inženýra, Kuchařová zase v roce 2009 během necelých tří měsíců udělala zkoušky, na jejichž splnění běžní studenti potřebují celý rok.

Server Lidovky.cz se pokusil s Richterem spojit, ale neúspěšně. "Asi s váma nechce, nebo nemůže mluvit," vzkázal mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Podle něj NKÚ Praze 10 nevyčítal porušení zákona, ale pouze k nedodržení metodických pokynů čerpání dotace. "To jsme uznali a prostředky jsme v plné výši vrátili magistrátu," popsal Charvát. Zakázku ale lektoři Vysoké školy finanční a správní stejně dostali. "Výsledná cena však byla ještě nižší než ta ve zrušeném kole," ujistil mluvčí.

Radní Milan Richter.

Radní Milan Richter.

Proč ale radnice původní výběrové řízení zrušila, kvůli čemuž si málem připlatila více než 300 tisíc a nakonec přišla o dotaci? "Výběrové řízení bylo zrušeno protože pro hodnocení zůstala pouze jedna jediná nabídka což je postup, který je dnes u veřejných zakázek dokonce povinný. Nové řízení jsme nevyhlásili, protože jsme se vrátili k původně v projektu magistrátem schválenému uzavření dohod o pracovní činnosti přímo s garanty," vysvětluje Charvát.

Jakékoliv souvoslost s Richterem mluvčí vylučuje. "To je nesmysl, pan starosta o tom ani nevěděl, dozvěděl se o tom, když jsme vraceli dotaci," brání se.

Média v minulosti v souvislosti s Vysokou školou finanční a správní upozorňovala i na podezřelá studia dalších politiků. Radní Prahy 9, sociální demokrat Jan Štrof, zvládl pětileté studium za 16 měsíců, pražský radní Martin Langmajer z ODS získal bakalářský titul za rok a čtvrt, přitom normálně trvá tři roky. A konečně: další vlivný občanský demokrat David Vodrážka si ze školy odnesl inženýrský diplom o rok dříve než je běžné.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!