Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Řidiče mají ochránit i spreje

Česko

  11:08
BRNO - Jsou terčem útoků. Týká se to zaměstnanců několika institucí, jen málokterá se ale rozhodla posílit jejich ochranu tak důrazně jako brněnský dopravní podnik.
Autobus - ilustrační foto.

Autobus - ilustrační foto. foto: Juliana KřížováLidové noviny

K vybavení řidičů brněnských nočních autobusů už nepatří jen jízdní řády a identifikační tabule, ale nově také obranné spreje. Autobusáci se od srpna stali zřejmě prvními ze zástupců rizikových profesí, kteří ho při noční službě mají u sebe.

Dopravní podnik tak hodlá své zaměstnance alespoň částečně zajistit pro případ, že na ně někdo v noci zaútočí. „Současně se sprejem dostali řidiči pravidla, jimiž se musejí řídit. Pokud by ho použili, ihned vše hlásí na dispečink. Autobus, kde byl plyn použit, je navíc potřeba důkladně vyvětrat,“ potvrdil LN vedoucí dopravního odboru dopravního podniku Jan Seitl.

Opatření zatím zahrnuje pět desítek řidičů, kteří jezdí výlučně v nočních autobusech. Jich se týká polovina napadení, která figurují ve statistikách dopravního podniku. „V centru se to tak nezdá, ale v okrajových částech Brna je to někdy děsivé, zejména s opilými cestujícími. V praxi teď můžu odložit svůj soukromý sprej, který jsem stejně měl,“ svěřil se LN jeden z řidičů. Problém může nastat nejen za jízdy, ale také při čekání na často odlehlých konečných stanicích - právě tam se řidiči mohou stát terčem útoků.

Brněnští strážníci potvrzují, že jsou již na výzvy k pomoci v hromadné dopravě zvyklí. „Pravidelně vyjíždíme k agresivním cestujícím, už dokonce většinou přesně víme kam,“ zmínila mluvčí městské policie Denisa Kapitančiková. Podle ní nejčastěji problémy způsobují opilí cestující nebo třeba lidé, kteří v nočních spojích kouří nebo demolují zařízení autobusu.

Sanitky v ohrožení
Dopravní podnik je první, kdo se k tak radikálnímu kroku odhodlal. Učinil tak i proto, že řidiči jezdí sami. Například lékaři brněnské pohotovosti často vyrážejí do problémových míst Brna, ale podobné „úřední“ zabezpečení nemají. „Pokud je potřeba, lékaře doprovází i řidič. O kurzech sebeobrany či sprejích jsme zatím neuvažovali, ale vyloučit je samozřejmě nemůžeme,“ potvrdil Petr Svoboda z brněnské Úrazové nemocnice, která pohotovost ve městě zajišťuje. Sanitky jsou navíc pro případ potřeby schopné se spojit s policií či se strážníky.

Podle Rostislava Vernera z krajské záchranné služby se také osádky jejich sanitek naučily problémové situace řešit - třeba zajištěním únikové cesty nebo spoluprací s policií. „Ve svém okolí v podstatě neznám někoho, kdo by při výjezdu neměl špatnou zkušenost. Většinou jde o případy, kdy osádku sanitek ohrožuje někdo zbraní, třeba nožem, nebo i brokovnicí,“ uvedl Verner. I přesto na záchranné službě neuvažují o zavedení nových opatření. „Kdysi se plánoval nějaký výcvik, my bychom ale především měli řešit záchranu životů,“ řekl o nenaplněné myšlence Verner.

Podle strážníků v Brně napadení záchranářů přibývá. „Dochází k nim prakticky každým dnem,“ informovala Kapitančiková. Nemusí se však vždy jednat o úmysl. Podle lékařů mohou podrážděně reagovat třeba lidé, kteří jsou v šoku po dopravní nehodě a odmítají na sebe nechat sáhnout. Další skupinou jsou třeba psychicky nemocní lidé nebo uživatelé drog. „V práci záchranářům mohou bránit i osoby, které zraněného člověka doprovázely. Třeba ve chvíli, kdy nabudou dojmu, že lékař pracuje špatně,“ doplnila mluvčí strážníků.

Řidiči hromadné dopravy nebo záchranáři nejsou jediní, kdo při výkonu svého povolání čelí útokům. Výjimečná nejsou napadení revizorů, exekutorů, personálu v nemocnicích, ale i plynařů, kteří zajišťují odpojení neplatičů. „Naši technici pracují ve dvojicích, i přesto jsou cílem vulgárních i fyzických útoků,“ potvrdil mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!