Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Řidiči, stáhněte si místa nehod do počítače

Česko

PRAHA Aktuální dopravní informace z českých silnic nemusí řidiči zjišťovat jen z rádia či televize. Naleznou je také přímo ve svých počítačích. Ústřední automotoklub (ÚAMK) umí totiž své novinky zobrazit v oblíbeném mapovém programu Google Earth. V programu jsou zatím dostupné dopravní informace z České republiky. Celoevropská verze bude k dispozici za dva měsíce.

Postup, jak se dostat k novinkám na silnici, není nijak složitý. Zájemci si nejprve na stránkách ÚAMK stáhnou soubor, který uloží ve svém počítači a posléze ho myší přetáhnou do otevřeného programu Google Earth. Hned jak to udělají, Českou republiku zaplaví dopravní značky, které symbolizují jednotlivé uzavírky, kolony či nehody. Každá dopravní značka, představující jedno dopravní omezení. Obsahuje i krátké vysvětlení, oč přesně jde. Stačí na ni jen najet kurzorem myši.

Grafický přehled dopravních informací se spustí s každým dalším zapnutím zmíněného programu. Řidiči si tak mohou snáze naplánovat cestu městem i celou republikou.

„V mapě se objevují všechny naše informace. Aktualizují se každých pět minut. Jsou mezi nimi jak dlouhodobé uzavírky, tak ty krátké, dočasné. Navíc se tu objevují i zprávy o aktuálních nehodách,“ říká mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik. Podle něj bere ÚAMK informace ze všech možných zdrojů. Především pak ale staví na svých dopravních zpravodajích, kterých má po celé republice už téměř deset tisíc.

„Jde o lidi, kteří hodně jezdí a nedělá jim problém podělit se s námi o aktuální informace z dění na silnici. Když jsme dělali roční sumarizaci, zjistili jsme, že ti nejaktivnější zpravodajové zvládnou zhruba jedno hlášení denně,“ charakterizuje dopravní hlídky mluvčí ÚAMK.

Horké novinky se pak objevují na internetových stránkách ÚAMK a současně je dostávají operátoři centrálního call centra. Ústředna, která dokáže přijímat 150 hovorů současně, jich ale nyní během jednoho dne vyřizuje jen desítky.

„Největší zájem o služby telefonického dopravního zpravodajství na čísle 1234 byl při velkých povodních v roce 2002. Směřovalo k nám tisíce hovorů denně. Nyní je jeho vytížení poměrně slabé,“ říká Pavel Kuchálik. Dobře informovaní operátoři by podle mluvčího dokázali navázat na stručné zpravodajství v rádiu.

„Rádia nemají čas jednotlivá omezení důkladně popsat. Kdyby řidiči po takové zprávě zavolali do call centra, dozvěděli by se víc a nemuseli by trčet v zácpách,“ popisuje Pavel Kuchálik, jak by se měli řidiči ideálně chovat.

Josef Mikulík z Centra dopravního výzkumu tomu ale příliš nevěří. „Řidiči neposlouchají ani zpravodajství v rádiu. Když se neshání po nových informacích, je jedno, zda se k nim dostávají prostřednictvím rádia, či po telefonu,“ říká Mikulík.

Díky dopravnímu zpravodajství v Google Earth tak mohou řidiči své cesty alespoň lépe plánovat. Musí na to ale mít počítač s připojením na internet.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...