14. října 2019 20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rittig je v kauze Oleo Chemical definitivně nevinný. Státní zástupce nepodá dovolání

Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze, který pokračoval v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze, který pokračoval v... | foto: ČTK

Podnikatel Ivo Rittig byl v pondělí definitivně zproštěn viny v kauze Oleo Chemical. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proti osvobozujícímu rozsudku nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu. České televizi to potvrdil dozorující žalobce Adam Borgula.

Borgula přitom dovolání navrhoval. Soudy podle něj opomenuly některé důkazy.

„Nejvyšší státní zástupce však mému podnětu k podání dovolání nevyhověl. Přestože dospěl k závěru, že mé námitky vůči rozsudku mohou vykazovat znaky extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními,“ sdělil ČT Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Pavel Zeman svůj krok odůvodnil aktuální judikaturou Ústavního a Nejvyššího soudu.

Kauza není pro všechny u konce

Přesto kauza Oleo Chemical u konce není a Nejvyšší soud bude i nadále řešit případy dalších čtyř obžalovaných, mimo jiné Rittigových právníků Davida Michala a Karolíny Babákové. Ti byli také zproštěni viny, ale v jejich případě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání navrhl.

Žádá rovněž přísnější tresty pro bývalé majitele firmy Kamila Jirounka a Michala Urbánka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě a šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučeru. Kučera dostal desetiměsíční podmínku, zbylí tři byli posláni na tři roky do vězení.

V případu, který se týkal vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství, se měli Rittig a účetní firmy Petr Michal podle policie dopustit zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz. Dle obžaloby peníze putovaly před karibskou společnost Cokeville Assets (CA) k Rittigovi, který si za ně údajně pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Státní zástupce Adam Borgula pro ně žádal pokutu a pětileté tresty.

Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...