Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig je v kauze Oleo Chemical definitivně nevinný. Státní zástupce nepodá dovolání

Česko

  20:23
Podnikatel Ivo Rittig byl v pondělí definitivně zproštěn viny v kauze Oleo Chemical. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proti osvobozujícímu rozsudku nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu. České televizi to potvrdil dozorující žalobce Adam Borgula.

Lobbista Ivo Rittig na chodbě Městského soudu v Praze, který pokračoval v projednávání kauzy jízdenek pro pražský dopravní podnik. foto: ČTK

Borgula přitom dovolání navrhoval. Soudy podle něj opomenuly některé důkazy.

Rittig slaví. Peníze z dopravního podniku nevyváděl, řekl soud

„Nejvyšší státní zástupce však mému podnětu k podání dovolání nevyhověl. Přestože dospěl k závěru, že mé námitky vůči rozsudku mohou vykazovat znaky extrémního rozporu mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními,“ sdělil ČT Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Pavel Zeman svůj krok odůvodnil aktuální judikaturou Ústavního a Nejvyššího soudu.

Kauza není pro všechny u konce

Přesto kauza Oleo Chemical u konce není a Nejvyšší soud bude i nadále řešit případy dalších čtyř obžalovaných, mimo jiné Rittigových právníků Davida Michala a Karolíny Babákové. Ti byli také zproštěni viny, ale v jejich případě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání navrhl.

‚Totální neprokázanej nesmysl.‘ Rittig řekl, že s pražským dopravním podnikem nemá nic společného

Žádá rovněž přísnější tresty pro bývalé majitele firmy Kamila Jirounka a Michala Urbánka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě a šéfa výroby Olea Chemical Radomíra Kučeru. Kučera dostal desetiměsíční podmínku, zbylí tři byli posláni na tři roky do vězení.

V případu, který se týkal vyvedení 20 milionů korun ze společnosti Oleo Chemical prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství, se měli Rittig a účetní firmy Petr Michal podle policie dopustit zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz. Dle obžaloby peníze putovaly před karibskou společnost Cokeville Assets (CA) k Rittigovi, který si za ně údajně pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Státní zástupce Adam Borgula pro ně žádal pokutu a pětileté tresty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!